bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 70,667.93 0.43%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,517.06 2.04%
bnb
BNB (BNB) $ 621.28 2.49%
solana
Solana (SOL) $ 173.65 1.05%
xrp
XRP (XRP) $ 0.610186 1.65%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.581509 1.91%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.197865 0.69%

Biden Yönetimi, Dijital Yuanın Uzun Vadeli Etkileri Konusunda Endişeli

biden yonetimi dijital yuanin uzun vadeli etkileri konusunda endiseli

Joe Biden yönetimi, dijital yuanın bir rezerv para birimi olarak ABD doları üzerindeki uzun vadeli etkilerinden endişeleniyor. 

Bir Bloomberg haberine göre, bazı ABD’li yetkililer Çin’in dijital yuan girişimlerinden endişe duyuyor. Anonim kaynaklara atıfta bulunulan haberde, söz konusu yetkililerin Çin’in bu girişimlerinden kaynaklanan tehditleri anlamak için adımlarını sıklaştırdığı belirtiliyor. 

ABD Hazinesi, Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Pentagon, dijital yuanın dolar üzerinde kısa vadede bir etkiye sahip olmayacağını düşünüyor. Bununla birlikte uzun vadede, dolara yönelik büyük zorluklar yaratabileceği ifade ediliyor. 

Dijital yuan sistemi, Çin’in en büyük devlet bankaları, Tencent ve Ant Financial gibi ödeme devleri ve ülkenin en seçkin şehirlerindeki mağazalar aracılığıyla başarıyla test edildi. Bu nedenle ABD, Çin merkez bankasını bir dijital para birimi piyasaya çıkaran ilk büyük merkez bankası olarak konumlandırıyor ve endişelerini bu avantaj üzerine inşa ediyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala