bitcoinBTC/TRY
1.593.738,33 TL 1,18%
ethereumETH/TRY
90.951,78 TL 1,86%
tetherUSDT/TRY
30,90 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
11.825,98 TL 8,14%
solanaSOL/TRY
3.204,36 TL 3,88%
xrpXRP/TRY
16,84 TL 2,27%
staked-etherSTETH/TRY
90.990,12 TL 1,71%
usd-coinUSDC/TRY
30,90 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
18,29 TL 3,29%
avalanche-2AVAX/TRY
1.156,23 TL 2,32%

Paylaş

Beyaz Saray’dan Kripto İçin Yeni Yol Haritası

beyaz saraydan kripto icin yeni yol haritasi

Beyaz Saray, kripto paralarla ilgili riskleri azaltmak için yeni yol haritası yayınladı. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin 27 Ocak’ta yayınladığı raporda, Kongre’nin çalışmalarını artırması gerektiği belirtildi. Yapılan açıklamada, “Yönetim olarak kripto para birimlerinin finansal istikrarı baltalamamasını sağlamaya, yatırımcıları korumaya ve kötü aktörleri sorumlu tutmaya devam etmeye odaklanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Beyaz Saray’ın Yol Haritasında ‘Emelilik Fonu’ Vurgusu

Yol haritasında ilk olarak Eylül 2022’de yayınlanan dijital varlık geliştirme çerçevesine dikkat çekildi. Bu çerçevede kripto paraların risklerinin tanımlandığı belirtildi. Açıklamada, kripto para kuruluşlarının finansal düzenlemeleri görmezden gelmesi ve tüketicileri yanlış yönlendirmesi gibi riskler üzerinde duruldu. Ayrıca siber saldırılar ile çalınan varlıkların Kuzey Kore’nin füze programına gittiği ifade edildi. İkinci olarak düzenleyicilerin yaptırımları hızlandırdığı ve gerektiğinde yeni kılavuzlar yayınlamak için yetkilerini kullandığı ifade edildi. Açıklamada, yönetimin dijital varlıkların araştırma ve geliştirilmesi önceliklerini ilerleyen aylarda açıklayacağı aktarıldı.

beyaz saraydan kripto icin yeni yol haritasi2

Kongre’nin çalışmalarını artırırken yatırımcılar ve finansal sistem için riskleri kötüleştirebileceğine de vurgu yapıldı. Mevzuatların, emeklilik fonları gibi ana akım kurumların kripto piyasalarına girmesine yeşil ışık yakmaması gerektiği ifade edildi. Kripto paralar yaşanan olumsuz olayların finansal sisteme zarar verebileceği kaydedildi. Fed, dün kripto para bankası Custodia‘nın Federal Rezerv Sistemi’ne için yaptığı başvuruyu reddetmişti.

Ayrıca Beyaz Saray’ın Kongre için verdiği tavsiyeler arasında “Düzenleyicilerin yetkilerinin genişletilmesi, ifşa gerekliliklerinin güçlendirilmesi, görevi kötüye kullanma cezalarının güçlendirilmesi, kolluk kuvvetleri için fonların artırılması ve yürütme emri tarafından zorunlu kılınan Finansal İstikrar Gözetim Konseyi raporunda bulunan tavsiyelere uyulması” yer aldı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala