BEP-95 Nedir?

bep 95 nedir

Tıpkı Ethereum İyileştirme Önerileri (EIP) gibi BNB Smart Chain’de de Binance Geliştirme Önerileri yani Binance Evolution Proposal (BEP) var. BEP-95, BNB Smart Chain‘e (BSC) gerçek zamanlı yakma mekanizması getiren bir Binance Geliştirme Önerisi’dir.

BEP-95, BNB Smart Chain’deki doğrulayıcıların her bir blokta topladıkları gas ücretlerinin bir kısmının yakılmasını öneren bir geliştirme önerisi. Söz konusu geliştirme önerisi, BNB’nin token ekonomisini geliştirmeyi ve ağın merkezsizleştirilmesini hedefliyor.

BEP-95, Binance Smart Chain’de toplanan gas ücretlerinin ağın yönetişim mekanizması tarafından belirlenen sabit bir oranını yakmayı planlıyor. Token yakımı, BNB’nin 100 milyon BNB’lik hedefe ulaştıktan sonra da devam edeceği belirtiliyor. Bununla birlikte token arzının bu yakımlar aracılığıyla azaltılmasının BNB fiyatını olumlu etkileyeceği ve yukarı yönlü baskı oluşturacağı tahmin ediliyor. BEP-95 ayrıca delagatörlerin ve doğrulayıcıların aldığı BNB miktarını da azaltabiliyor.

BEP-95 bunu mümkün kılmak için her bloğun gas ücretlerini topluyor ve iki akıllı sözleşme arasında paylaştırıyor:

1. Sistem Ödülü Kontratı: Gas ücretlerinin 1/16’sı, maksimum 100 BNB’ye ulaşana kadar Sistem Ödülü Kontratı’na gidiyor. Bu kontratta toplanan BNB’ler zincirler arası paket sübvansiyonları olarak kullanılacağı belirtiliyor.

2. ValidatorSet Kontratı. Sistem Ödülü Kontratı’ndan geriye kalan gas ücretleri ise ValidatorSet Kontratı’na gidiyor ve BNB Beacon Chain aracılığıyla ağdaki doğrulayıcılara ve delegatörlere dağıtılıyor.

Yakımın gerçekleştirilebilmesi için ValidatorSet Kontratı burnRatio adlı bir değişkene sahip. Ağda çıkarılan her bir bloğun ardından bir doğrulayıcı gas ücretlerini akıllı sözleşmelere aktaran bir sözleşme imzalıyor. Bu miktar gas ücreti burnRatio oranıyla çarpılarak hesaplanıyor ve sonrasında hesaplanan miktar yakım cüzdanına aktarılıyor. Ağda burnRatio değişkeni başlangıçta %10 olarak ayarlanmıştır.

BNB Smart Chain’deki doğrulayıcılar burnRatio değişkenini yeniden ayarlamak için oy kullanabiliyor. Bu yönetişim işlemi BNB Beacon Chain’de gerçekleşiyor. Böyle bir teklif sunmak isteyen herhangi bir topluluk üyesinin ilk olarak 2.000 BNB’lik mevduat yatırması gerekiyor. Sonrasında teklif topluluk tarafından inceleniyor. İnceleme sonrasında 2.000 BNB teklif sahibine iade ediliyor. Eğer %50’lik oy birliğine ulaşılırsa değişiklik anlık olarak uygulanıyor.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
618.641,05 TL 0,54%
ethereumETH/TRY
42.952,79 TL 0,69%
tetherUSDT/TRY
23,49 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
5.831,27 TL 4,72%
usd-coinUSDC/TRY
23,49 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
12,31 TL 0,43%
staked-etherSTETH/TRY
42.923,41 TL 0,65%
cardanoADA/TRY
6,44 TL 14,38%
dogecoinDOGE/TRY
1,60 TL 0,10%
solanaSOL/TRY
384,05 TL 13,08%
Bağlantıyı kopyala