Beklenen Bitcoin Güncellemesi Taproot İçin Aktivasyon Süreci Başladı

beklenen bitcoin guncellemesi taproot icin aktivasyon sureci basladi

Bitcoin’in uzun zamandır beklenen Taproot güncellemesi uygulamaya hazır ve topluluk uygulamaya katılıp katılmayacağına karar verebilir. 

Güncelleme, daha ölçeklenebilir ve özel bir Bitcoin’e doğru önemli bir hamle olarak değerlendiriliyor. Bir soft fork olan Taproot, bir dizi imzayı tek bir imzada özetlemek için bir ana anahtar oluşturmasına verecek. Böylece Bitcoin’deki çoklu imza işlemlerini gerçekleştirmek daha verimli, ucuz ve kolay hale gelecek. 

Güncelleme ayrıca ağ üzerindeki yük üzerinde de etkili olacak. Yükü hafifletecek olan Taproot, işlem alanını %20 azaltarak saniye boşuna işlem kapasitesini artıracak ve ücretleri de önemli ölçüde azaltacak.

Bitcoin’in Geleceği Topluluğun Elinde

Güncelleme için Bitcoin madencilerinin node’larını bu sürüm ile güncellemesi ve Taproot için oylarını bildirmesi gerekiyor. 

Onay süreci, sonuncu ağ zorluk ayarlaması ile başladı ve bir sonraki güncellemeye kadar -yaklaşık 2016 blok- sürmesi bekleniyor. O zamana kadar Taproot için %90’dan fazla oy gelirse, güncelleme bu Kasım ayında uygulanacak. 

Kullanıcılar, taproot.watch adlı internet sitesini ziyaret ederek gelişimi yakından takip edebilir. Bitcoin’in bu güncellemesine heyecan duyanlar arasında ünlü Bitcoin destekçisi ve Twitter kurucusu Jack Dorsey de yer alıyor. Dorsey, güncelleme verilerini içeren internet sitesi adresini tweet olarak paylaştı. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 570.760,23 TL 1,07%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.738,98 TL 0,31%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.362,28 TL 0,94%
tether
Tether (USDT) 9,27 TL 0,02%
cardano
Cardano (ADA) 20,02 TL 0,84%
xrp
XRP (XRP) 10,10 TL 3,66%
solana
Solana (SOL) 1.485,21 TL 1,73%
polkadot
Polkadot (DOT) 390,47 TL 0,81%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,27 TL 0,03%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,21 TL 0,07%
Copy link
Powered by Social Snap