Basel Komitesi Sermaye Gereksinimlerini Gözden Geçirecek

basel komitesi yeni danisma belgesi yayinlamayi planliyor

Uluslararası Ödemeler Bankası bünyesindeki Basel Komitesi, önde gelen küresel bankalardan eleştiri aldıktan sonra kripto varlıklar için önerilen sermaye gereksinimlerini detaylandırmayı planlıyor.

Basel Komitesi yaptığı açıklamada; önerilen sermaye gereksinimini daha net belirleyeceğini ve 2022 ortasına kadar yeni bir danışma belgesi yayınlayacağını söyledi.

Basel Komitesi Sermaye Gereksinimlerini Ele Aldı

Basel Komitesi, Haziran ayındaki tartışmalara ilişkin yorumları gözden geçirdikten sonra, Bitcoin gibi yüksek riskli kripto varlıklara sahip olan bankaların, eşit sermaye tutması gerektiğini söyledi. Yani bu teklife göre, başlangıçta 100 dolarlık kriptoya sahip olan bir bankanın asgari sermaye gereksinimi 100 dolar olmalı.

basel komitesi yeni danisma belgesi yayinlamayi planliyor

JPMorgan Chase ve Deutsche Bank gibi kurumların yanı sıra diğer birçok sektör birliğinden oluşan Küresel Finansal Piyasalar Birliği (GFMA), Basel Bankacılık Denetleme Komitesi tarafından Haziran ayında belirlenen kurallara karşı çıktı. Söz konusu bankalar, Basel Komitesi‘nin kurallarını aşırı muhafazakar olarak nitelendirdi. Ayrıca bu kuralların, bankaların kripto piyasasına katılımını engelleyebileceğini de söyledi.

Basel Komitesi; üyelerinin, daha önceki tartışmada ortaya konan genel ilkelerle tutarlı olarak, kripto varlıklarından kaynaklanan bankacılık sistemine yönelik riskleri yönetmek için “muhafazakar bir riske dayalı küresel asgari standart geliştirmenin” önemini yineledi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 702.359,50 TL 6,35%
ethereum
Ethereum (ETH) 60.446,19 TL 9,48%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.063,36 TL 5,56%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,16%
solana
Solana (SOL) 2.782,88 TL 11,63%
cardano
Cardano (ADA) 20,01 TL 12,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,11%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 8,40%
polkadot
Polkadot (DOT) 397,38 TL 10,79%
terra-luna
Terra (LUNA) 936,99 TL 5,77%
Bağlantıyı kopyala