Basel Komitesi Sermaye Planlarına Blockchain’i de Dahil Etti

Basel Komitesi Sermaye Planlarina Blockchaini de Dahil Etti

Blockchain ve en popüler ürünü kripto paralar küresel düzenleyicilerin odak noktası olmaya devam ediyor. Birçok küresel düzenleyici üzerindeki kripto düzenleme baskısı artarken bir haber de Küresel Basel Bankacılık Komitesi‘nden geldi. Basel Bankacılık Düzenleyici Komitesi Perşembe günü yaptığı önergelerinde, bankaların kitaplarındaki “desteklenmemiş” kripto varlıklarından kaynaklanan riskleri karşılamak için sermayeyi bir kenara bırakma konusunda muhafazakar bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini söyledi.

Basel Komitesi Sermaye Planlarina Blockchaini de Dahil Etti

Basel Komitesi Önergelerinde Blockchain Konusuna Değindi

Kripto para piyasası, algoritmik bir stablecoin olan terraUSD’nin (UST) çöküşüyle ​​tetiklenen son haftalarda oldukça büyük değer kaybetti.

Sonuç olarak, Basel Komitesi gibi düzenleyiciler, küresel hisse senedi, tahvil ve türev piyasalarının boyutuna göre hala küçük olsa da, hafifçe düzenlenen kripto sektöründen finansal sisteme yönelik potansiyel riskler konusunda endişeli.

Kısa bir süre önce yapılan önerilerde, Basel’in kripto para birimleri için ikinci kamu istişaresini işaret ediyor ve bu da bankaların kripto varlıkları için sermaye ayırırken muhafazakar bir duruş sergilemesini gerektiriyor.

Bununla birlikte Basel, kripto varlıkları biri sabit paralar ve diğeri daha muhafazakar sermaye muamelesi gerektirecek daha yüksek riskli kripto varlıklar dahil olmak üzere iki geniş gruba bölen ilk teklifin temel yapısını koruduğunu vurguladı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
390.462,68 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
31.214,04 TL 6,44%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.106,67 TL 8,08%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
6,14 TL 9,28%
cardanoADA/TRY
8,45 TL 12,98%
solanaSOL/TRY
649,75 TL 12,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 14,08%
Bağlantıyı kopyala