Basel Komitesi, Bitcoin Tutan Bankaların Olası Kayıplar İçin Sermaye Ayırmasını Önerdi

basel komitesi bitcoin tutan bankalarin olasi kayiplar icin sermaye ayirmasini onerdi

Dünyanın en büyük bankacılık düzenleyicisi olan Basel Bankacılık Denetim Komitesi, Bitcoin ve diğer kripto paraları ele aldı.

Basel Komitesi, Bitcoin tutan bankaların yaşayabileceği olası kayıplardan ötürü ek sermaye tutması gerektiği önerisinde bulundu. Komiye ayrıca, kripto varlıkları “mevcut çerçeveler altında değerlendirilmeye uygun olanlar ve olmayanlar” olarak gruba ayırmayı önerdi. 

Öneride yer alan ilk kategori, bazı değişiklikler ve ek rehberlikle mevcut kurallar kapsamında işleme uygun olacak tokenize varlık ve stablecoin’leri içeriyor. İkinci kategori ise, “ek ve yüksek riskler oluşturması” nedeniyle Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kapsıyor.

Komite bu yüksek risk oluşturduğunu düşündüğü kripto para birimleri için %1.250 oranında bir risk ağırlığı önerdi. Diğer bir deyişle bankalar, riskin nominal değerine eşdeğer sermaye tutacak:

“100 dolarlık bir risk, 1.250 dolarlık risk ağırlıklı varlıklara yol açacaktır. Bu, minimum %8’lik sermaye gereksinimi ile çarpıldığında, minimum 100 dolarlık bir sermaye gereksinimi ile sonuçlanır.”

Piyasaya Olumlu Yansıdı

Basel Komitesi’nin bu önerisi, Bitcoin ve kripto para birimlerinin “ciddi olarak” ele alındığı şeklinde yorumlandı ve haberin ardından Bitcoin sert bir yükseliş yaşadı. 38.800 dolara kadar yükselen Bitcoin, yayın saati itibariyle 37.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 372.220,92 TL 1,48%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.171,38 TL 0,02%
cardano
Cardano (ADA) 18,76 TL 3,85%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.198,21 TL 0,07%
xrp
XRP (XRP) 8,14 TL 2,12%
solana
Solana (SOL) 1.207,57 TL 0,57%
polkadot
Polkadot (DOT) 252,58 TL 0,10%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,63 TL 0,43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,85 TL 2,60%
Copy link
Powered by Social Snap