Barbados’un Tarihi Metaverse Projesi, Bitcoin Taproot Güncellemesi

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla bu hafta Kripto Bülten‘de Bitcoin‘e gelen Taproot güncellemesi, Binance CEO’sunun servetini bağışlaması, ABD’de işleme açılan üçüncü Bitcoin ETF’sini ve haftanın öne çıkan diğer haberlerinden bahsedildi.

Nelerden Bahsedildi?

-Bitcoin’in uzun zamandır beklenen Taproot güncellemesi tamamlandı. Ağın gizliliğini ve güvenliğini artırmaya odaklanan Bitcoin’in Taproot güncellemesi, 709.632 numaralı bloğa ulaştığında tamamlandı. Bu, 2017’de Segregated Witness’ın piyasaya sürülmesinden bu yana, ağ koduna yapılan ilk büyük yükseltme oldu.

-Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao; bugüne kadar birçok zengin girişimci veya kurucunun yaptığı gibi servetinin yüzde 99’unu bağışlayacağını söyledi. Zhao, ayrıca Bitcoin ve Binance Coin‘e sahip olduğunu da açıkladı. Bu, CEO’nun bağış yapma niyetini gösteren ilk açıklaması oldu. Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Michael Bloomberg de dahil olmak üzere, birçok girişimci de servetlerinin çoğunu bağışlama sözü vermişti.

-VanEck’in Vadeli Bitcoin ETF’i işlem görmeye başladı. Haftalardır süren ertelemenin ardından VanEck’in vadeli Bitcoin ETF’i, XBTF sembolü altında CBOE’de işlem görmeye başladı. ABD’nin ilk Bitcoin ETF’i onaylanmış ve işlem görmeye başlaması ile birlikte piyasada büyük bir heyecana neden olmuştu. ProShares’in ilk ürününün ardından Valkyrie de onaylanan Bitcoin vadeli ürününü işleme açmıştı.

-Ada ülkesi Barbados’tan metaverse’e ilişkin tarihi bir hamle geldi. Ülke, dijital bir elçilik kurmak için en popüler kripto destekli dijital dünyalar arasında yer alan Decentraland ile anlaştı. Ülke Somnium Space, SuperWorld ve diğer metaverse projeleri ile birlikte çalışacak.

-NFT sektörüne olan ilgi, son zamanlarda birçok alanda kendini göstermeye başladı. Bu alanlardan biri de müzik! Dünyanın en büyük müzik şirketlerinden Universal Music’in alt şirketi, NFT maymunlardan oluşan Kingship isimli yeni bir grup kurduğunu duyurdu. Ayrıca; Ünlü sanatçı Mario Klingemann’ın sergi alanına gömülü bir şekilde tasarladığı algoritma sayesinde sergiye gelen ziyaretçiler kendi otoportrelerini blockchain teknolojisinde oluşturabilecekler ve bunu NFT olarak basabilecekler.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 658.197,58 TL 0,58%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.614,88 TL 1,28%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.298,44 TL 2,83%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,32%
solana
Solana (SOL) 2.374,22 TL 1,40%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,08%
xrp
XRP (XRP) 11,41 TL 0,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,22%
polkadot
Polkadot (DOT) 426,01 TL 0,25%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,48 TL 1,28%
Bağlantıyı kopyala