Bank of England Yöneticisi, CBDC’lerin En Güvenli Para Türü Olacağını Söylüyor

Abone Ol:google-news
0
17/06/2021

İngiltere Merkez Bankası fintech direktörü Tom Mutton, 17 Haziran’da FStech’in “Fintech’in Geleceği” konferansında merkez bankası dijital para birimlerinin görünümü hakkında konuştu. Mutton, Bank of England’in (BoE) CBDC’ler hakkındaki tartışma belgesine verilen yanıtları değerlendirdi.

Mutton, herhangi bir İngiliz CBDC’sinin piyasaya sürülmeden önce çok daha fazla çalışma gerekeceğini savundu. Buna rağmen BoE’nin önceki açıklamalarına göre olası bir dijital pound konusunda oldukça iyimserdi.

Mutton, “İngiltere Merkez Bankası’nın bir yükümlülüğü olarak CBDC, mevcut en güvenli para türü olacaktır” dedi. Ayrıca, öngörülen CBDC’yi diğer özel para biçimleriyle karşılaştırarak mevcut özel stablecoin’lerden ustaca ayırt etti:

“Banka mevduatı gibi ‘özel’ parayı talep üzerine, merkez bankası tarafından nakit olarak verilen ‘kamu’ parasına dönüştürme yeteneği, bu güvenin bir temelidir.”

Mutton’ın konuşması, BoE’nin geçen yıl yayınladığı CBDC’ler üzerine bir tartışma belgesine verilen yanıtları vurguladı. Bu yanıtların %39’u teknoloji ve fintech firmalarından gelirken, yalnızca %5’i finans kuruluşlarından geldi. Genel olarak, Mutton, yanıtların temkinli bir yaklaşıma uygun olduğunu söyledi:

“Bir CBDC’nin gerekip gerekmediğine ilişkin yanıt veren kişinin konumu ne olursa olsun artıların ve eksilerin derinlemesine incelenmesi gerektiğine, kanıtlar toplanırken geniş katılıma ihtiyaç duyulduğuna ve herhangi bir sonuca varmadan önce açık istişarenin gerekli olduğuna dair neredeyse evrensel bir anlaşma söz konusu.”

Kaynak: TheBlockCrypto

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.044 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Cem Yavuz

1992 yılında İzmir'de doğan Cem, Tarih üzerine eğitimini tamamladıktan sonra, kripto para sektörüne adım attı. 2017'den bu yana kripto para sektörü ile yakından ilgilenen Cem, Kriptomeda yayınlarından BTCHaber'de editör olarak görev yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 289.234,88 TL 3,73%
ethereum
Ethereum (ETH) 18.437,44 TL 3,74%
tether
Tether (USDT) 8,55 TL 0,07%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.589,65 TL 4,10%
cardano
Cardano (ADA) 10,35 TL 2,22%
xrp
XRP (XRP) 5,19 TL 1,25%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,55 TL 0,20%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,66 TL 0,94%
polkadot
Polkadot (DOT) 116,15 TL 4,87%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,55 TL 0,32%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap