Bank of England Başkan Yardımcısından DeFi Açıklaması

bank of england baskan yardimcisindan kripto aciklamasi

Bank of England’ın Finansal İstikrardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, merkeziyetsiz finansın oluşturduğu riskler hakkında endişelerini dile getirdi.

Cunliffe, kripto para biriminin piyasa kapitalizasyonunun 2.3 trilyon dolar ve küresel finansal sistemin değerinin 250 trilyon olduğunu göz önünde bulundurarak, sektörün 2008’deki gibi küresel bir bankacılık krizine neden olabileceğine inanıyor. Cunliffe ek olarak, “sektörün 2008’deki gibi küresel bir bankacılık krizine neden olmak için büyük bir piyasa değerine sahip olması gerek yok” diyor.

“Böyle bir çöküş, içsel değer eksikliği ve buna bağlı olarak fiyat oynaklığı, siber ve operasyonel güvenlik açıkları ve elbette sürü davranışının gücü göz önüne alındığında kesinlikle makul bir senaryodur.”

bank-of-england-baskan-yardimcisindan-defi-aciklamasi

BoE Başkan Yardımcısı, Kriptolar için Kurallara İhtiyaç Olduğu Söyledi

Cunliffe, stablecoin’lere yönelik küresel çalışmanın önemli isimlerinden. Söz konusunu stablecoin’ler, değerleri bir varlık havuzu tarafından desteklendiğinden, bir emtia tarafından desteklenmeyen Bitcoin gibi diğer kripto varlıklarının oynaklığından kaçınıyor. 

Bu durum bir süredir ABD düzenleyicilerinin ana konuları arasında yer alıyor. Ek olarak Cunliffe’ye göre, kurumsal yatırımcılar perakende yatırımcılara göre daha fazla risk oluşturuyor.

Cunliffe, kripto endüstrisinin yarattığı riskin şu anda sınırlı olduğuna inansa da düzenlemenin yetersiz ve yavaş olması durumunda risklerin büyüyeceğini düşünüyor. 

Cunliffe’e göre yatırımcıların para kaybetmesine neden olan Bitcoin fiyat oynaklığı finansal istikrar için bir sorun değil. Ancak daha büyük zararların ekonomik ve küresel olarak yaşanmaması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 521.274,14 TL 4,65%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.781,33 TL 4,93%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.299,92 TL 5,94%
cardano
Cardano (ADA) 19,68 TL 3,59%
tether
Tether (USDT) 9,03 TL 0,12%
xrp
XRP (XRP) 10,20 TL 3,31%
solana
Solana (SOL) 1.365,89 TL 3,66%
polkadot
Polkadot (DOT) 370,22 TL 19,20%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,03 TL 0,12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,13 TL 5,58%
Copy link
Powered by Social Snap