Bank of America, Stablecoin Raporunu Yayımladı

bank of america stablecoin raporunu yayimladi

Ülkelerin radarında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) var. Birçok ülke bu alanda araştırmalar yapmayı sürdürüyor. Bank of America (BofA) da konuyla ilgili bir rapor yayımladı. Yayımlanan Stablecoin Raporu (RoS), stablecoin’lerin düzenlenmesini aciliyet olarak değerlendirdi.

Bank of America, Stablecoin Raporu Hangi Noktalara Değiniyor?

Bank of America, stablecoin’leri mercek altına aldığı bir rapor yayımladı. Banka, kurumların dijital varlıklara maruz kalmayı artırmasından önce kuralların tanımlanmasını beklediğini belirtti. Bankaya göre düzenleyici bir çerçeve, ödeme şirketlerinin, Blockchain teknolojisini ve stablecoin’leri platformlarına entegre etmeye teşvik etmesi açısından önemli.

bank of america stablecoin raporunu yayimladi 2

BofA’nın araştırması, satın alma dereceli hisse senetleri olarak sıralanan Mastercard, Signature, Visa ve Western Union‘ın piyasa değerinin olası bir stablecoin düzenlemesi ile artabileceğine dikkat çekti.

Stablecoin’lerin 2021’deki 3 aylık işlem hacmi 1 trilyon doları aştı. Şu anda yaklaşık 141 milyar dolarlık bir piyasa değeri söz konusu. Banka tam da bu sebeple stablecoin’lerin gözetime ihtiyaç duyduğunu düşünüyor.

BofA raporunda, pazarın büyümesine karşılık stablecoin ihraççılarının kapsamlı bir çerçeve altında toplanmadığına da değiniliyor.

Bankaya göre, stablecoin’ler dijital varlıklar ve geleneksel finansal piyasaların birçoğunun fark ettiğinden daha fazla bağlantılı. Bu yüzden hızlı stablecoin büyümesi potansiyeli de sistemik risk yaratıyor.

Stabilcoin raporu, ABD Kongresi’nden hızlı hareket edilmesini ve sabit paraları bankacılık sistemine entegre etmek için federal gözetime izin veren bir mevzuatın kabul edilmesini önerdi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 680.794,27 TL 4,29%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.189,62 TL 6,75%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.916,00 TL 5,10%
tether
Tether (USDT) 13,76 TL 0,20%
solana
Solana (SOL) 2.694,67 TL 1,60%
cardano
Cardano (ADA) 18,99 TL 1,25%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,76 TL 0,14%
xrp
XRP (XRP) 11,36 TL 5,81%
polkadot
Polkadot (DOT) 393,80 TL 1,34%
terra-luna
Terra (LUNA) 996,33 TL 27,43%
Bağlantıyı kopyala