Bakan Elvan: Kripto Para Düzenlemesi Kısa Sürede Tamamlanacak, Vatandaş Yönetemeyeceği Riski Almasın

Abone Ol:google-news
0
25/05/2021

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto para düzenlemesi hakkında konuştu. Kripto para düzenlemesinin kısa sürede tamamlanacağını söyleyen Elvan, “vatandaş yönetemeyeceği riski almasın” şeklinde konuştu. 

Bloomberg Bakan Elvan ile bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajda kripto paralara yönelik çalışmalar ve vergilendirmenin sorulması üzerine Elvan şu cevabı verdi:

“Bakanlığımız koordinasyonunda bir çalışma grubu oluşturduk. Bu grup yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttü. Önce Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, arkasında MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı. Çalışma grubumuz öncelikle farklı ülke uygulamalarını inceledi. Üzerinde çalıştığımız alanlar ise kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme politikasının nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanı kapsıyor. Bu konudaki çalışmamızı kısa sürede tamamlayacağız. Ancak ben şunu söylemek de istiyorum vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken, yönetemeyecekleri riskleri almamalı.”

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 999 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 325.069,72 TL 3,01%
ethereum
Ethereum (ETH) 23.455,22 TL 9,63%
tether
Tether (USDT) 8,39 TL 0,12%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.107,29 TL 12,71%
cardano
Cardano (ADA) 14,59 TL 15,10%
xrp
XRP (XRP) 8,39 TL 7,20%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,91 TL 3,20%
polkadot
Polkadot (DOT) 199,93 TL 14,13%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,39 TL 0,47%
internet-computer
Internet Computer (ICP) 1.158,65 TL 5,00%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap