Baidu’nun Metaverse Projesi Gecikebilir

Baidu Metaverse

Metaverse sektörü son dönemde kurum ve kuruluşların odak noktası olmuş durumda. Son dönemde artan popülaritesi sebebiyle birçok şirket kendi metaverse projeleri üzerine çalışıyor. Bu projelerden bir tanesi de Çin merkezli arama motoru olan Baidu‘dan gelmişti. Son olarak kendi metaverse’ü üzerine çalıştığını açıklayan şirket, metaverse‘ünü hayata geçirebilmek için altı yıl gerektiğini belirtti.

baidunun metaverse projesi gecikebilir

Baidu’nun Metaverse’ünün Gelmesi Uzun Sürebilir

Kısa bir süre önce Baidu’nun kendi metaverse projesi üzerine çalıştığını sizlerle paylaşmıştık. Aralık ayı başlarında projeye başlayan şirket, Xirang oldukça iddialı bir metaverse olarak tanıtıldı. Ancak beklentilerin gerçekleşmesi, sanılandan daha uzun sürecek gibi gözüküyor.

Öyle ki Baidu’nun Başkan Yardımcısı Ma Jie, verdiği demeçte, metaverse‘ün tam kullanıma açılmasına hala altı yıl olduğunu söyledi. Devamında ise bu zaman çizelgesiyle ilgili ayrıntıların sorulması üzerine Ma, kesin bir cevap vermeyerek şunları söyledi:

“Bu çok iyi bir soru, ama çok iyi bir cevabım olmayabilir.”

Diğer taraftan projenin detaylarına değinen Ma, gazetecilere sanal stadyumun grafik bir görüntüsünü göstererek, konferans benzeri etkinlikler için aynı anda 100.000 sanal katılımcıya kadar ev sahipliği yapabileceğini söyledi.

Ancak herhangi bir spekülasyona sebep olmaması için metaverse dijital varlıkları desteklemeyecek.

Diğer taraftan metaverse geliştiricileri için bir açık kaynak platformu üzerine çalıştıklarını da ekledi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
437.018,05 TL 0,27%
ethereumETH/TRY
34.847,73 TL 2,00%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
5.734,95 TL 1,85%
cardanoADA/TRY
10,28 TL 2,01%
xrpXRP/TRY
6,81 TL 0,19%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,34%
solanaSOL/TRY
816,64 TL 2,36%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 11,15%
Bağlantıyı kopyala