Aylık En Fazla Taahhüt Alan Ağ Cardano Oldu

aylik en fazla taahhut alan ag cardano oldu

Kripto para birimi dünyası için özellikle son 12 ay oldukça yoğun geçiyor diyebiliriz. Buradaki yoğunluk büyümeyi beraberinde getirirken, popüler ağlarda da çok fazla işlem yapıldığı anlamına geliyor. Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasındaki dönemi inceleyen Outlier Ventures, bizlere belirtilen zaman aralığındaki taahhütleri gözler önüne serdi.

Cardano, aylık taahhütler açısından lider ağ olurken, Ethereum’un aktif geliştirici tarafındaki gücü dikkat çekti.

Aylık En Fazla Taahhüt Alan Ağ: Cardano

Blockchain Geliştirme Eğilimleri raporuna göre Cardano, blok zincirinde aylık ortalama taahhütlere bakıldığında en üst sırada konumlanıyor. Toplam 702 CPM (Commits per Month) ile önceki döneme göre yüzde 24’lük büyüme görülüyor. Cardano’yu 447 CPM ile Ethereum takip ediyor. Burada da yüzde 10,5’lik bir büyüme var.

Üçüncü sırada 394 CPM ile IOTA, dördüncü sırada 368 CPM ile Filecoin ve beşinci sırada 305 CPM ile NFT merkezli blok zinciri Flow yer alıyor.

Ek olarak, incelenen protokollerdeki tüm taahhütlerin ortalamasının 107 CPM olduğunu söyleyelim. Bu da Cardano ve Ethereum‘un genel ortalamaya kıyasla, sırasıyla, yüzde 555 ve yüzde 317 daha aktif olduğunu gösteriyor.

İlk 10’daki diğer blok zincirleri ise şöyle:

aylik en fazla taahhut alan ag cardano oldu 2

Genel artışa baktığımızda ise yüzde 694.4’lük bir artış yaşayan Avalanche önce. İkinci sırada yüzde 354 ile Ocean Protocol ve yüzde 186 ile Terra geliyor.

Düşüşlere baktığımızda ise yüzde 95 ile Aion, yüzde 94 ile Energi öne çıkıyor.

Aylık taahhütlerin yanında geliştirilere de bakmak gerekiyor. Aktif geliştiriciler açısından Ethereum, 168 aktif geliştirici ile ilk sırada. Onu 165 geliştirici ile Cardano, 157 geliştirici ile Hyperledger ve 112 geliştirici ile Filecoin takip ediyor. Yine aktif geliştiricilerde yüzde 299 büyüme gösteren Avalanche, burada da dikkat çekiyor.

Aktif geliştirici tablosu ise şöyle sıralanıyor:

aylik en fazla taahhut alan ag cardano oldu 3
Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 388.679,81 TL 1,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.001,24 TL 4,28%
cardano
Cardano (ADA) 21,98 TL 4,33%
tether
Tether (USDT) 8,42 TL 0,16%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.520,29 TL 1,60%
solana
Solana (SOL) 1.510,58 TL 1,54%
xrp
XRP (XRP) 9,35 TL 1,08%
polkadot
Polkadot (DOT) 278,95 TL 10,33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,09 TL 1,06%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,42 TL 0,02%
Copy link
Powered by Social Snap