Avustralyalı Düzenleyiciden Kripto Para Hamlesi

avustralyali duzenleyiciden kripto para hamlesi 1

Avustralya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için oldukça umut vaadeden yeni bir kılavuz seti yayınladı. Bu yeni kılavuz, borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) ve yapılandırılmış ürünler dahil olmak üzere kripto ETP’leri sunmayı bekleyen fonlar için gereklilikleri detaylandıran bilgiler içeriyor.

Kılavuz, yalnızca yatırımcıların korunmasını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda şeffaflığı artırmak için de önemli bildirgeler sunuyor.

avustralyali duzenleyiciden kripto para hamlesi 2

Avustralyalı Düzenleyici Bitcoin ve Ethereum Destekli Fonları Destekliyor

Yayınlanmış belgede, herhangi kripto para, bir ETP veya diğer yapılandırılmış ürünü destekleyecek bir izin varlık olarak nitelemek beş kriterleri karşılaması gerektiğini belirtiliyor. Bunlar ise şun şekilde:

  1. Yüksek düzeyde kurumsal destek ve kabul ve yatırım amaçlı kullanılması.
  2. Kripto varlığa yatırım yapan veya kripto varlığa maruz kalmayı teklif eden ETP’leri desteklemeye hazır olduğu kadar saygın ve deneyimli olan saklama şirketleri, fon yöneticileri, piyasa yapıcılar ve endeks sağlayıcılar gibi hizmet sağlayıcıların mevcudiyeti.
  3. Olgun spot piyasanın mevcudiyeti.
  4. Kripto varlığına bağlı türevlerin ticareti amacıyla düzenlenmiş vadeli işlem piyasasının varlığı.
  5. Fiyat mekanizmaları, işlem günü boyunca varlık için sağlam ve şeffaf olmalı ve bir NAV (net varlık değeri) fiyatına ulaşmalı.

ASIC, bu faktörlerin yalnızca bu kriterleri karşılayan dijital varlıkların ETP yapısı içinde desteklenebileceğini garanti ederek ‘adil, düzenli ve şeffaf bir piyasayı’ desteklemek amacıyla konuşlandırıldığını iddia ediyor. Bu yeni yönergeler ile birlikte düzenleyici kurum, fiyat manipülasyon endişelerinin olasılığını azaltmayı amaçlıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 763.371,60 TL 0,13%
ethereum
Ethereum (ETH) 61.103,69 TL 0,32%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.321,21 TL 0,21%
tether
Tether (USDT) 13,47 TL 0,07%
solana
Solana (SOL) 3.110,16 TL 2,32%
cardano
Cardano (ADA) 22,77 TL 10,20%
xrp
XRP (XRP) 13,08 TL 0,02%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,47 TL 0,08%
polkadot
Polkadot (DOT) 481,33 TL 0,86%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,82 TL 1,70%
Bağlantıyı kopyala