Avustralya’daki Kripto Ticareti Yüzde 175 Büyüdü

avustralyadaki kripto ticareti yuzde 175 buyudu

Ülkelerin kripto varlıklara olan ilgisi her geçen gün artıyor. Bu ülkelerden biri Avustralya oldu diyebiliriz. Avustralya’da en son yayınlanan Bitcoin Piyasaları Raporu, 2020-21 mali yılında Avustralya’daki kripto varlıklarına daha fazla yatırım yapıldığını ortaya koydu.

Rapor, Avustralyalıların, kurumsal ve büyük oyuncuların artmasıyla birlikte bu varlık sınıfıyla ilgilendiğine dikkat çekti.

Avustralya’daki Kripto Ticaretinin Karnesi

Yayınlanan Bitcoin Piyasaları Raporu, söz konusu mali yıl içinde kripto ticaretinin yüzde 175 büyüdüğünü gösterdi. 25 – 44 yaş aralığındaki kişilerin en fazla yatırımcıya sahip olan yaş grubu oldupu belirtildi. 65+ kategorisinde ise kripto ticaretiyle ilgilenenlerin oranı yalnızca yüzde 2.

avustralyadaki kripto ticareti yuzde 175 buyudu 2

Raporda dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise daha yaşlı yatırımcıların gençlere kıyasla daha büyük başlangıç mevduatlarıyla işleme girme eğiliminde olmaları. 18 – 24 yaş aralığındaki yatırımcıların ortalam portföy büyüklüğü 1.034 dolar. Diğer yandan 65+ kategorisi için bu rakam 5.084 dolar.

Bu yüzden en büyük yatırımcı grubunun nispeten daha küçük yatırımlar yaptığını söyleyebiliriz. En yaşlı grup ise daha cesur.

Rapor, yatırımları cinsiyet açısından da ele alıyor. Yatırımcı topluluğuna yüzde 77 ile erkek yatırımcılar hakim. Kadın yatırımcılar ise yüzde 23’lük oranda. Bu fark aslında küresel ortalamayla benzerlik gösteriyor. BlockFi’nin son anketine göre, kadınların yalnızca yüzde 9’u kripto para birimleri hakkında bilgi sahibi. Yalnızca yüzde 29’unun ise bunları satın alma olasılığı var.

Şu anda Avustralya’daki en büyük 5 kripto para BTC, XRP, ETH, LTC ve XLM olarak sıralanıyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 644.362,23 TL 15,87%
ethereum
Ethereum (ETH) 52.738,96 TL 14,39%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.286,61 TL 12,62%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,20%
solana
Solana (SOL) 2.583,58 TL 18,23%
cardano
Cardano (ADA) 17,89 TL 20,20%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,42 TL 0,15%
xrp
XRP (XRP) 9,77 TL 25,89%
polkadot
Polkadot (DOT) 376,17 TL 22,30%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) 1.257,36 TL 14,37%
Bağlantıyı kopyala