Avustralya Vergi Dairesi, Kripto ve NFT Yatırımcılarını Uyardı

avustralya vergi dairesi kripto ve nft yatirimcilarini uyardi

Kripto para piyasasının gelişme kaydetmesi ile beraber bu alandaki tehlikelerde artış gösteriyor. Bu kez Avustralya Vergi Dairesi’nden (ATO), kripto ve NFT yatırımcılarına uyarı geldi. Avustralya Vergi Dairesi, yatırımcıları özellikle sermaye kazanımı yükümlülükleri konusunda uyardı.

Avustralya Vergi Dairesi’nden Kripto ve NFT Yatırımcılarınan Uyarı

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), kripto para birimi yatırımcılarına, NFT içeren bir dijital varlığın her satılmasında sermaye kazançları ve kayıplarının bildirilmesi gerektiğini hatırlatan bir uyarı yayınladı

avustralya vergi dairesi kripto ve nft yatirimcilarini uyardiw

ATO Komiser Yardımcısı Tim Loh, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Veri toplama süreçlerimiz aracılığıyla, birçok Avustralyalının dijital para ve varlık alıp sattığını veya takas ettiğini biliyoruz, bu nedenle insanların bunun vergi yükümlülükleri için ne anlama geldiğini anlaması önemli.

Loh ayrıca sözlerine şunları ekledi:

Kripto popüler bir varlık türüdür ve bu yıl vergi beyannamelerinde daha fazla sermaye kazancı veya sermaye kaybı rapor edilmesini bekliyoruz.

Birçok yatırımcının Terra’nın (LUNA) çöküşünden oldukça etkilenen yatırımcılar için Loh, dijital varlıkları başlangıçta ödediklerinden daha azına boşaltanlar için de sert bir hatırlatma yaptı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
316.366,84 TL 5,73%
ethereumETH/TRY
16.973,27 TL 8,10%
tetherUSDT/TRY
16,71 TL 0,16%
usd-coinUSDC/TRY
16,71 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
3.544,08 TL 3,34%
binance-usdBUSD/TRY
16,71 TL 0,24%
xrpXRP/TRY
5,45 TL 1,14%
cardanoADA/TRY
7,42 TL 4,73%
solanaSOL/TRY
528,43 TL 7,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,08 TL 7,23%
Bağlantıyı kopyala