bitcoinBTC/TRY
1.122.724,24 TL 1,72%
ethereumETH/TRY
60.601,61 TL 0,06%
tetherUSDT/TRY
28,94 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.625,09 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
17,78 TL 0,65%
solanaSOL/TRY
1.773,15 TL 1,05%
usd-coinUSDC/TRY
28,94 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
60.564,60 TL 0,05%
cardanoADA/TRY
11,17 TL 1,61%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 0,32%

Paylaş

Avustralya Tüketici Komisyonu, Kripto Reklamları için Meta’ya Dava Açtı

avustralya tuketici komisyonu kripto reklamlari icin metaya dava acti 2

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Avustralya’nın tanınmış isimlerini içeren dolandırıcılık reklamları yayınlayarak yanlış, yanıltıcı veya aldatıcı davranışlarda bulunduklarını iddia ederek, Meta’ya dava açtı.

Avustralya Tüketici Komisyonu’ndan Meta’ya Dava

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), bugün erken saatlerde yayınlanan bir duyuruda, Meta’nın “reklam verenlerin yanlış veya yanıltıcı davranışlarına yardım ettiğini” söylüyor. ACCC ayrıca bu davranışın Avustralya Tüketici Yasasını (ACL) veya Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu Yasasını (ASIC Yasası) ihlal ettiğini iddia ediyor. 

avustralya tuketici komisyonu kripto reklamlari icin metaya dava acti

ACCC, girişimci Dick Smith, TV sunucusu David Koch ve eski NSW başbakanı Mike Baird gibi önde gelen Avustralyalı isimlerin yer aldığı onaylanmamış veya onaylanmış “dolandırıcılık” reklamlarını vurguladı.

ACCC Başkanı Rod Sims, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Olayımızın özü, Meta’nın platformunda yayınladığı bu reklamlardan sorumlu olmasıdır. Reklamcıların, Facebook algoritmalarını kullanarak bir reklamdaki bağlantıya tıklama olasılığı en yüksek olan kullanıcıları reklamın açılış sayfasını ziyaret etmelerini sağlamak, Meta’nın işinin önemli bir parçasıdır. Reklamlardan gelen açılış sayfalarına yapılan bu ziyaretler, Facebook için önemli bir gelir sağlıyor.

Son olarak hatırlatmak gerekirse Avustralyalı kaynak madenciliği milyarderi Andrew Twiggy Forrest da daha önce sosyal medya devi Meta karşı kripto reklamları konusunda yasal işlem başlatmıştı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala