Avustralya Merkez Bankası, Dijital Doları Mercek Altına Aldı

avustralya merkez bankasi dijital dolari mercek altina aldi

Kripto varlıklarla ilgili haberlerin en sık geldiği ülkelerden biri de Avustralya. Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Yardımcısı Michele Bullock, RBA’nın merkez bankası dijital para bimi (CBDC) oluşturmayı düşündüğünü söyledi. Avustralya Merkez Bankası tarafından oluşturulacak olan dijital dolar, toptan satış pazarlarında kullanılacak.

Avustralya Merkez Bankası Dijital Dolar Yolunda

Women in Payments isimli etkinlikte konuşan isimlerden biri de Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Yardımcısı Michele Bullock oldu. Bullock, CBDC’lerin sınır ötesi ödemelerdeki maliyeti azaltabileceğine dikkat çekti. Ayrıca daha yüksek gelir elde etmek için alternatif finansal ürünler ararken, banknotların kullanımının azalması ve tüketici liderliğindeki inovasyon nedeniyle teknolojiye olan kurumsal ilginin artmış olmasına da dikkat çekti.

avustralya merkez bankasi dijital dolari mercek altina aldi 2
Michele Bullock

Bullock konuşmasında şunları söyledi:

“Bitcoin ile başladı, ancak bunun arkasında bir şey olduğunu düşünüyorum, küresel finans krizinden beri içinde bulunduğumuz bu gerçekten düşük faiz oranı ortamı. İnsanlar temelde kazanmanın yollarını arıyor.”

Bullock, toptan satış alanında dijital para kullanımının pazarlar için önemli olduğuna dikkat çekti. Perakende tarafında ise şimdilik bu kadar önemli olduğunu düşünmüyor.

Bu arada Avustralya zaten bir CBDC pilot projesi olan Dunbar Projesi’nin parçası olan bir ülke.

İlerleyen zamanda Avustralya Merkez Bankası, dijital dolar ile ilgili daha fazla açıklama yapacaktır.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 492.965,96 TL 0,73%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.769,10 TL 0,60%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.128,41 TL 3,35%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,30%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,73%
solana
Solana (SOL) 1.265,76 TL 2,31%
xrp
XRP (XRP) 8,27 TL 0,66%
terra-luna
Terra (LUNA) 846,74 TL 3,66%
polkadot
Polkadot (DOT) 248,21 TL 2,68%
Bağlantıyı kopyala