Avustralya Menkul Kıymetler Borsası Blockchain’den Vazgeçti

Avustralya Menkul Kiymetler Borsasi Blockchainden Vazgecti

Blockchain teknolojisi günümüzde birçok alanda kendisine yer buluyor. Bankacılıktan finansa, lojistikten havacılığa kadar birçok alanda faaliyet göstere bu teknoloji ne yazık ki her zaman başarı ile uygulanamayabiliyor. Öyle ki bir süredir sistemlerine Blockchain’i entegre etmeyi planlayan Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), yılan hikayesine dönen Blockchain dönüşümü planlarından vazgeçti.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası Blockchain'den Vazgeçti

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası Blockchain Dönüşümünü Durdurdu

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası, bir süredir eski Takas Evi Elektronik Alt Kayıt Sistemine (CHESS) Blockchain teknolojisini entegre etmek ve verimliliği artırmak için çalışmalarını sürdürüyordu. Aradan geçen süre zarfından birçok zorlukla karşılaşan kurum, bu Blockchain geçişini iptal ettiğini açıkladı.

Kurum, kararın “çözüm belirsizliği ışığında” alındığını ve geçiş için 250 milyon AUD (yaklaşık 168 milyon dolar) tutarında bir ücretin söz konusu olduğu söyledi. Konuya alakalı olarak danışmanlık şirketi Accenture tarafından hazırlanan bir rapora göre ASX, gereksinimlerinin uygulama ve temel defter ile nasıl etkileşime girdiğine ilişkin belirsizlik gibi Blockchain tabanlı sistemin tasarımıyla ilgili kritik zorluklarla karşılaştı:

“Mevcut CHESS güvenli ve istikrarlı olmaya devam ediyor ve iyi performans gösteriyor. ASX, kapasitesine ve dayanıklılığına yatırım yapmaya devam edecek”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
307.684,83 TL 1,87%
ethereumETH/TRY
22.636,09 TL 3,85%
tetherUSDT/TRY
18,64 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.662,14 TL 3,17%
usd-coinUSDC/TRY
18,66 TL 0,02%
binance-usdBUSD/TRY
18,64 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
7,35 TL 2,91%
dogecoinDOGE/TRY
1,91 TL 7,56%
cardanoADA/TRY
5,81 TL 2,05%
matic-networkMATIC/TRY
15,68 TL 2,31%
Bağlantıyı kopyala