bitcoinBTC/USD
$ 62,526.75 5.24%
ethereumETH/USD
$ 3,466.79 4.56%
cardanoADA/USD
$ 0.689899 9.52%
xrpXRP/USD
$ 0.594094 1.71%
bnbBNB/USD
$ 407.92 0.02%
solanaSOL/USD
$ 128.71 15.50%
avalanche-2AVAX/USD
$ 42.67 7.66%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.127951 30.02%
tronTRX/USD
$ 0.14228 0.88%
chainlinkLINK/USD
$ 19.99 3.75%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.04 0.36%
aptosAPT/USD
$ 11.86 0.01%
arbitrumARB/USD
$ 1.99 4.00%
optimismOP/USD
$ 3.89 2.35%

Paylaş

Avustralya Düzenleyicisinden Kripto Ürünü için Dava

Avustralya Duzenleyicisinden Kripto Urunu icin Dava

Düzenleyicilerin kripto para ve şirketleri üzerindeki baskısı günden güne artarken, yeni uygulama ve kararlar küresel olarak dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak Avustralya‘da açılan bir dava dikkat çekti. Ülkenin kurumsal düzenleyicisi, ülkenin en büyük karşılaştırma sitesinin bir kripto para ürününü hedef aldı. Düzenleyici şirketi lisanssız finansal hizmetler yürütmek ve tüketici koruma yasalarını ihlal etmekle suçlayarak dava açtı.

Avustralya Duzenleyicisinden Kripto Urunu icin Dava 2

Avustralya Düzenleyicisinden Kripto Ürünü için Dava

Kripto para sektörünün tüm hızıyla gelişmesi ne yazık ki regülasyon kısmındaki çalışmaları yeterince hızlandırmadı. Bu noktada ülkeler atılan adımlara çok daha tedbirli bir şekilde yaklaşma yoluna gidiyorlar. Doğal olarak bu durum da şirketler üzerindeki baskıyı giderek artırıyor. Bu baskıyı haklı çıkaracak yeni bir gelişme de Avustralya’da yaşandı. Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC), fiyat karşılaştırma sitesi FinderCom‘un bir birimi olan Finder Wallet’ı, insanları bir hesaba para yatırmaya davet ederek, bunu bir “stablecoin”e çevirdiği ve garantili getiriler ödediği için hedefe aldı. Davaya göre şirket bu ürünü finansal hizmetler lisansı olmadan bir tahvil ürününü etkili bir şekilde sattı.

ASIC Başkan Yardımcısı Sarah Court, Finder.com davasıyla birlikte yayınlanan bir bildiride şu ifadelere yer verdi:

“Bir kampanyanın kripto varlıkla ilgili bir ürün içermesi, mevcut düzenleyici rejimin dışında kalacağını garanti etmez”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala