Avrupalı Düzenleyiciler, Binance’in Tokenize Hisse Ürününü İnceliyor

magnifying glass lies white keyboard

Avrupalı düzenleyici kurumların, Binance’in yakın zamanda başlattığı tokenize hisse senedi ürününü inceledikleri bildirildi. 

Bir Financial Times haberine göre, Finansal Yönetim Otoritesi’nin (FCA) de dahil olduğu bir grup Avrupalı düzenleyici Binance’in Tesla hisse senetleri ile başlattığı tokenize hisse senedi satışını inceliyor. Buna göre düzenleyiciler, Binance’in ürünü piyasaya sürmeden önce menkul kıymet gerekliliklere uyup uymadığı araştırılıyor. 

FCA, uygulanabilecek olası düzenlemeler ve çalışma şeklini anlamak için Binance ile birlikte çalıştığını kaydetti. FCA ayrıca “firmaların ve onların üst yönetim ekiplerinin, ürünlerinin ve hizmetlerinin FCA’nın görev alanına girip girmediğini belirlemekten sorumlu olduğunu” belirtti. 

Almanya’nın finansal düzenleyicisi BaFin ise konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Binance, tokenize hisse senedi ürününü düzenlemelere tabi Alman finansal hizmetlerfirması CM-Equity aracılığıyla gerçekleştiriyor. 

Binance’in rakipleri FTX ve Bittrex de tokenize hisse senedi satışı sunuyor. Ancak FTX CEO’su CEO’su Sam Bankman-Fried’a göre kendilerine bu konu ile ilgili herhangi bir düzenleyici ulaşmadı:

“Hiçbir düzenleyici hiçbir şey için FTX’i araştırmak için hiçbir yere ulaşmadı.”

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 384.722,24 TL 1,25%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.209,50 TL 4,59%
cardano
Cardano (ADA) 19,63 TL 3,68%
tether
Tether (USDT) 8,88 TL 0,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.062,98 TL 1,50%
xrp
XRP (XRP) 8,38 TL 0,27%
solana
Solana (SOL) 1.204,62 TL 0,21%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,88 TL 0,21%
polkadot
Polkadot (DOT) 255,76 TL 3,51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 1,60%
Copy link
Powered by Social Snap