Avrupa Parlamentosu’nun NFT Raporu Rüşvet İddiası ile Kirlendi

Avrupa Parlamentosunun NFT Raporu Rusvet Iddiasi ile Kirlendi

Kripto para dünyasında hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Bir taraftan kripto düzenlemeleri ve CBDC‘ler üzerinde çalışmaya devam eden Avrupa Parlamentosu, son olarak gündeme ilginç bir rüşvet skandalı ile geldi.

Avrupa Parlamentosu’nun bir süredir üzerinde çalıştığı NFT politikası raporu, Avrupa Parlamento Üyesi Eva Kaili‘nin Katarlı yetkililerden rüşvet aldığı iddiasının ortaya çıkması ve yolsuzlukla suçlanması ardından rafa kaldırıldı. 

Avrupa Parlamentosunun NFT Raporu Rusvet Iddiasi ile Kirlendi 1
Avrupa Parlamento Üyesi Eva Kaili

Avrupa Parlamentosu’nun NFT Raporu Rüşvet İddiası ile Rafa Kaldırıldı

Blockchain ve türevi teknolojilerin gelişim hızı, günümüzde hem kullanıcıların hem de düzenleyicilerin hızını aşıyor. Hemen hemen her gün yeni bir şirket kurulup, yeni teknolojiler piyasa sürülürken, düzenleyicilerin çalışmaları daha bitmeden yeni gelişmeler yaşanabiliyor.

Bu noktada Avrupa Parlamentosu da geri kalan düzenleyiciler arasında. Uzun bir süredir kripto varlıklar hakkında bir çerçeve oluşturması beklenen parlamento, kısa bir süre önce MiCA‘yı onaylamıştı. Son olarak NFT’ler özelinde bir rapora yoğunlaşan parlamento çalışması, Brüksel’i kasıp kavuran Qatargate rüşvet skandalından nasibini aldı. Doğal olarak Avrupa Parlamentosu’nun NFT’lere ilişkin yasa çıkarma çabası da rayından çıktı.

Diğer taraftan Avrupalı ​​politikacıların, 13 Aralık’ta neredeyse oybirliğiyle yapılan oylamayla Kaili’nin başkan yardımcılığı koltuğundan alınmasına karar verdiğini belirtelim. S&D grubu ve ona bağlı Yunan ulusal partisi Pasok, Kaili’nin 9 Aralık’ta tutuklanmasından kısa bir süre sonra Kaili’nin üyeliğini de askıya aldı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
430.093,66 TL 1,68%
ethereumETH/TRY
29.545,00 TL 1,06%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,09%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.823,63 TL 0,61%
xrpXRP/TRY
7,54 TL 0,22%
binance-usdBUSD/TRY
18,80 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
7,01 TL 1,98%
dogecoinDOGE/TRY
1,72 TL 5,85%
matic-networkMATIC/TRY
20,36 TL 3,29%
Bağlantıyı kopyala