Avrupa Merkez Bankası CBDC İçin Amazon İle Çalışacak

avrupa merkez bankasi cbdc icin amazon ile calisacak

Avrupa Merkez Bankası Blockchain temelli dijital euro projesi için çalışmalarını hızlandırıyor. Avrupa Merkez Bankası, dijital euro uygulamalarını prototipleştirmek adına aralarında Amazon’un da olduğu bazı şirketlerle birlikte çalışacağını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro’nun Prototipleştirmesine Başladı

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklamada, dijital euro çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Avrupa Merkez Bankası açıklamasında dijital euro için kullanıcı arayüzünün geliştirilmesine yardımcı olunması için beş şirketin seçildiğini belirtti. Seçilen şirketler arasında, piyasa değerine göre dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olan Amazon ve 31 banka ve kredi kuruluşundan oluşan bir grup olan Avrupa Ödemeler Girişimi de yer alıyor.

avrupa merkez bankasi cbdc icin amazon ile calisacak 2

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 54 başvuru arasından seçilen diğer katılımcıların, çeşitli kullanımları test etmek için gereken “belirli yetenekleri” karşıladıkları için İspanya merkezli çok uluslu CaixaBank ve Fransa merkezli ödeme platformu Worldline ve İtalya merkezli ödeme odaklı banka Nexi’nin olduğu belirtildi.

ECB, merkez bankası tarafından nakde alternatif olacağını söylediği dijital euro ihraç edip etmeme konusunda iki yıllık bir araştırma süreci içinde. Henüz bir nihai karar alınmamış olsa da Avrupa Birliği içindeki kişisel ödemelerin kolaylaştırılması adına dijital euro projesine sıcak bakıldığını belirtelim.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
354.559,76 TL 3,17%
ethereumETH/TRY
24.935,89 TL 4,41%
tetherUSDT/TRY
18,29 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
18,29 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
4.950,27 TL 3,06%
binance-usdBUSD/TRY
18,29 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
6,94 TL 8,39%
cardanoADA/TRY
8,21 TL 1,17%
solanaSOL/TRY
593,32 TL 3,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,07 TL 2,75%
Bağlantıyı kopyala