bitcoinBTC/TRY
1.268.582,38 TL 0,78%
ethereumETH/TRY
68.085,27 TL 0,61%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.981,92 TL 2,69%
xrpXRP/TRY
19,77 TL 5,77%
solanaSOL/TRY
2.216,71 TL 5,89%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,13%
cardanoADA/TRY
18,24 TL 26,31%
staked-etherSTETH/TRY
68.054,90 TL 0,52%
dogecoinDOGE/TRY
2,95 TL 4,28%

Paylaş

Avrupa Bölgesi, Aralık 2022 Enflasyon Oranını Açıkladı

avrupa bolgesi aralik 2022 enflasyon oranini acikladiww

Avrupa bölgesi aralık ayı enflasyon verisi açıkladı. Avrupa bölgesi enflasyon verisi yıllık yüzde 9.2 olarak açıklandı. Aylık oranı ise 0.4 olarak belirlendi. Piyasa beklentisi ise yüzde 9.2 seviyesindeydi.

Avrupa Bölgesi, Aralık 2022 Enflasyon Oranı: Yüzde 9.2

Bugün gözler Avrupa Bölgesi kasım enflasyon verisine çevrilmişti. Ayrıca birçok ülkede önemli bir sorun hâline gelen yükselen enflasyon, piyasalar üzerindeki baskısını artırmaya devam ediyor.

Son olarak Avrupa bölgesi kasım ayı yıllık enflasyon verisi 10.1 olarak belirlenmişti. Aylık bazda ise oran yüzde -0.1 olarak açıklanmıştı. Bu kez açıklanan veri bekletinler dahilinde geldi. Avrupa bölgesi enflasyon verisi yıllık yüzde 9.2 olarak açıklandı.

avrupa bolgesi aralik 2022 enflasyon oranini acikladiawed

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Bölgesi’nin aralık ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Avrupa Bölgesi’nde yıllık manşet enflasyon öncü göstergelere paralel aralık ayında 9,2’ye geriledi. Buna göre Avrupa Bölgesi’nde enflasyon 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Enflasyon bir önceki aya kıyasla da yüzde 0,4 geriledi. Enerji ve gıda kalemleri hariç çekirdek enflasyon ise beklentilere paralel yıllık bazda yüzde 5.2 yükseliş kaydetti. Çekirdek enflasyon aylık bazda ise yüzde 0,6 artış gösterdi.

Bölge enflasyonundaki düşüşte enerji fiyatlarında yaşanan gerileme etkili oldu. Avrupa Bölgesi’ndeki enflasyonun yüzde 2,88’i gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 2,79’u enerji, yüzde 1,83’ü hizmetler ve yüzde 1,7’si enerji dışı sanayi ürünlerinden kaynaklandı. Aralık ayında enflasyonun en yüksek olduğu ülke yüzde 25 ile Macaristan oldu. Onu yüzde 20,7 ile Letonya ve yüzde 20 ile Litvanya takip etti. En düşük enflasyon ise yüzde 5,5 ile İspanya’da gerçekleşti.

Faiz artırımları hala masada

Bölge enflasyonu kasım ayında yüzde 10,1 olarak açıklanmıştı. Faiz artırım planları hala masada Avrupa Bölgesi enflasyonunda düşüş sürüyor ancak ECB’nin 2025’e kadar yüzde 2 hedefi bulunuyor. ECB baş ekonomisti, Philip Lane, Lane Financial Times’a yaptığı açıklamada “Faizleri daha fazla artırmamız gerekiyor” dedi. ECB, temmuz ayından bu yana faizleri 2.5 puan artırdı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala