Avrupa Birliği’nden Stablecoin Hamlesi

avrupa birliginden stablecoin hamlesi

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Terra Blockchain ağındaki olayların ardından, Terra’nın stablecoin’i UST’nin çöküşü hükümetlerin stablecoin düzenlemelerini hızlandırmıştı. Avrupa Birliği’nin bir süredir üzerinde çalıştığı AB dijital varlık çerçevesinden yeni bir stablecoin hamlesi geldi.

AB Dijital Varlık Çerçevesinden Stablecoin Kısıtlaması Kalktı

Avrupa Birliği yetkilileri, en son sürümde yer alan stablecoin savunucuları için büyük bir kazançla dijital varlıkları yönetmek için kapsamlı bir çerçeve oluşturulması adına bir sonraki adım atıldı. Kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, kural koymanın son hali olması beklenen kripto varlıkları (MiCA) düzenlemesinde piyasaların yeni bir taslağı, AB içinde ABD dolarına sabitlenmiş belirteçlerin kullanımına ilişkin sınırlamaların kaldırıldığını gösteriyor.

avrupa birliginden stablecoin hamlesi 2

Dijital varlık endüstrisi lobicileri, Avrupa’da kripto para ticareti için istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini savunarak düzenlemedeki bu dilden endişe duyuluyordu. Kesinleştiğinde, kural koyma Avrupa’daki dijital varlık endüstrisine bağlayıcı korkular yerleştirecek. AB prosedürü uyarınca, belge üye ülke dillerine çevrilecek. Stablecoin’ler için hükümlerin Ocak 2024’te, hükümlerin geri kalanının ise Haziran 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor. Blockchain for Europe lobi grubu düzenleyici işler başkanı Tommaso Astazi, “Ticaret işlemlerinin bu eşiklere ulaşmak için sayılmayacağı artık açık. Avrupa’daki kripto para birimleri için tüm ticaret piyasası için gerçek bir sorun olabilirdi.” dedi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
377.865,12 TL 0,70%
ethereumETH/TRY
25.472,60 TL 1,20%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.503,87 TL 0,48%
usd-coinUSDC/TRY
18,57 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
9,23 TL 4,55%
binance-usdBUSD/TRY
18,57 TL 0,00%
cardanoADA/TRY
8,08 TL 0,60%
solanaSOL/TRY
636,74 TL 0,53%
dogecoinDOGE/TRY
1,23 TL 1,98%
Bağlantıyı kopyala