Avrupa Birliği Konseyi, İki Kripto Teklifi Üzerinde Çalışıyor

avrupa birligi konseyi iki kripto teklifi uzerinde calisiyor 2

Avrupa Birliği Konseyi, tüketicinin korunmasına ve siber tehditlerin azaltılmasına odaklanan kripto varlıklar için düzenleyici çerçeveler oluşturmayı hedefleyen, iki teklif üzerinde çalışıyor.

Avrupa Birliği Kripto Teklifleri ile Ortak Kurallar Oluşturmak İstiyor

Avrupa Birliği Konseyi; söz konusu dijital finans paketinin parçası olan “Kripto Varlıklardaki Piyasalara İlişkin Yönetmelik (MiCA)” ve “Dijital Operasyonel Esneklik Yasası (DORA)” teklifleri üzerinde çalışıyor.

Amaç, standartların ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği parçalı bir yaklaşım yerine, üye ülkeler genelinde yatırımcı korumasıyla yeniliği teşvik etmek için ortak kurallar oluşturmak.

avrupa birligi konseyi iki kripto teklifi uzerinde calisiyor

Kripto Varlıklardaki Piyasalara İlişkin Yönetmelik (MiCA); devredilebilir kripto varlıklar ile ilgili ihraç ve hizmetler için bir çerçeve oluşturuyor. Esas olarak firmaları herhangi bir prospektüsle sunulan teknik incelemeler aracılığıyla faaliyetlerinde şeffaf olmaya çağırır. Bunun yanında pazarlamanın “adil” ve reklam olarak “açıkça tanımlanabilir” olmasını zorunlu kılar. Teklifte ayrıca, düzenlemelerin teknolojinin kendisine değil, gerçek veya tüzel kişilere uygulanacağı da açık olarak belirtilmiş.

Dijital Operasyonel Esneklik Yasası (DORA) ise; bilgi ve iletişim teknolojisi risk yönetimi yönergeleri çıkarır. Siber riskleri önlemek için bu sistemlerin test edilmesini zorunlu kılmanın yanı sıra, herhangi bir olay için tek tip bir raporlama çerçevesi oluşturur. Ayrıca, Avrupa düzenleyicilerine, bir firmanın bilgi veya iletişim teknolojisi için kullanılan üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları kullanımına daha yakından bakma yetkisi verir. 

Avrupa Birliği Konseyi, teklifler konusunda Parlamento ile müzakerelere girecek. Geçici bir anlaşmaya vardıklarında her iki kurum da düzenlemeleri resmen kabul edecek. 

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala