bitcoinBTC/TRY
1.188.494,61 TL 6,56%
ethereumETH/TRY
63.756,85 TL 7,07%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
7.002,20 TL 0,75%
xrpXRP/TRY
17,84 TL 7,64%
solanaSOL/TRY
2.021,89 TL 5,75%
usd-coinUSDC/TRY
28,72 TL 0,71%
staked-etherSTETH/TRY
63.918,97 TL 6,76%
cardanoADA/TRY
15,76 TL 10,39%
dogecoinDOGE/TRY
2,73 TL 7,66%

Paylaş

Avrupa Birliği Düzenleyicileri, Kripto Kayıplarına Karşı Uyardı

avrupa birligi duzenleyicileri kripto kayiplarina karsi uyardi1

Avrupa Birliğinin üç mali düzenleyicisi kripto piyasalarındaki riske dikkat çekti. Avrupa Birliği düzenleyicileri, kripto yatırımcılarının kripto para birimleri satın almadan önce incelemeleri için bir kontrol listesi yayımladı.

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) ve Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Otoritesi (EIOPA) tarafından yapılan açıklamada, kripto reklamlarına dikkat edilmesi çağrısı yapıldı.

90252380 – stack of bitcoin coins on eu flag. situation of bitcoin and other cryptocurrencies in european union concept. 3d rendering

Metinde “Bitcoin gibi spekülatif kripto varlıklarını yakalamanın getirdiği yüksek riskler”den söz edildi.

Düzenleyicilerin altı maddelik kontrol listesi, olası kripto yatırımcılarını paralarını yatırmak istedikleri ürün ve hizmetleri araştırmaya ve ilişkili şirketlerin kara listeye alınıp alınmadığını kontrol etmeye teşvik etti.

Avrupa Birliği Düzenleyicileri, Kripto Dolandırıcılığına Dikkat Çekti

Yatırımcıları tüm varlığını kaybetmeleri olasılığına karşı uyaran düzenleyiciler, “Tüketiciler bu varlıkları satın alırlarsa yatırdıkları paranın tamamını kaybetme olasılığıyla karşı karşıya kalırlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, “Tüketiciler, özellikle gerçek olamayacak kadar iyi görünen vaat edilen hızlı veya yüksek getirilere karşı özellikle dikkatli olmalıdır.” cümlesi de metinde dikkat çeken bir diğer nokta oldu.

Düzenleyicilerin uyarısı, sosyal medyada kripto reklamları yayınlayarak para kazanan ünlüleri hedef aldı. Buna örnek olarak Kim Kardashian ve boks efsanesi Floyd Mayweather dava ile karşı karşıya kalan ünlülerden olmuştu.

Dolandırıcılar, Rusya‘nın saldırısından sonra Ukrayna‘ya kripto para birimleriyle fon bağışlamaya çalışan insanları da kandırmaya çalışmıştı.

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk 1991’de Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise sürecini tamamlayana kadar burada hayatına devam etti. Lise yıllarından itibaren bilim-teknoloji ve medyaya ilgi duydu. 2010’da Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe bölümüne başlayan Hasan Selçuk, buradaki eğitimi esnasında ilgilendiği alanlara yönelik adımlar attı. Ulusal çapta yayın yapan organlarda ilk yazılarını 2014’te yayımladı. 2015’te açık öğretim ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladı. Felsefede en çok yoğunlaştığı filozoflar Descartes, Spinoza ve Kant oldu. Prof. Dr. Aliye Kovanlıkaya ile bu filozofların ‘hayal gücü/imagination’ yetisini ele alışlarını ortaya koyan bir Bitirme Ödevi çalışması yaptı. Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversitelerinden çeşitli öğrenciler ve Dr. Alber Nahum ile “Spinoza Okuma Atölyesi”nde bulundu. Akademik eğitiminde derinleşmeyle beraber hobilerine zaman ayırmayı ve sosyal hayatı da ihmal etmedi. 2016’nın Kasım ayında öğrenciliği devam ederken medyada profesyonel olarak yer almaya başladı. Dergi editörü olarak çalıştı. İlgi alanları arasına tarihi de ekleyen Hasan Selçuk’un çalışmaları düzenli yayımlanır hale geldi. 2018’de üniversiteyi çift diploma ile bitirdi, Galatasaray Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl tüm zamanların en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Yuval Noah Harari ile röportaj yapan Türkiye’deki birkaç gazeteciden biri oldu. Medya ve iletişim üzerine bir kariyer hedefi tasarlayan Hasan Selçuk, sunuculuk ve yeni medya hakkında çeşitli eğitimler aldı. Blokzincir ve kripto varlık dünyasıyla 2019’da tanıştı. Bu zamanlamanın oldukça geç olduğunu fark ederek hızla konu hakkındaki kapsamlı kitapları ve makaleleri zihnine işledi. İnternet yayıncılığının olmazsa olmazları olan SEO, Doğru ve Güvenilir Bilgiye Erişim, E-Ticaret, Şikayet Süreçleri ve Sosyal Medya Uzmanlığı gibi konulardaki eksik bilgilerini tamamladı. 2021’de internet ortamında Dış Haberler Editörlüğü yaptı. Haber, röportaj ve özel dosya gibi işlerini çalıştığı kurumda yayımladı. Felsefi derinlik bulduğu hemen her şeyle ilgilenebilen, derinlemesine araştırma yapmayı ve analiz etmeyi seven Hasan Selçuk, 2022 Şubat’ta Kriptomeda’ya katıldı ve Nisan sonuna kadar Kriptomeda çatısı altındaki yayın kuruluşlarına içerik hazırladı. Hasan Selçuk’un geçmişteki çalışmalarının çoğunluğuna ve Kriptomeda’daki tüm çalışmalarına internetten erişilebiliyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala