Avrupa Birliği Blockchain Altyapı Planını Devreye Alıyor

Avrupa Birligi Blockchain Altyapi Planini Devreye Aliyor

Blockchain teknoloji tüm hızıyla gelişirken küresel aktörler tarafından da benimsenmeye devam ediyor. Bir taraftan kripto para sektöründeki gelişmeleri takip ederek düzenlemeler üzerine çalışan Avrupa Parlamentosu, son olarak Dijital On Yıl politika programını oyladı. Bu program kapsamında Blockchain altyapı planı da yer alıyor.

Avrupa Birligi Blockchain Altyapi Planini Devreye Aliyor 2

Avrupa Birliği Blockchain Altyapı Planı için Onayı Verdi

Avrupa Parlamentosu, işletmelerin ve kamu hizmetlerinin çalışmalarını dijitalleştirmesine yardımcı olacak ve Blockchain tabanlı bir altyapı için destek sözü veren Dijital On Yıl politika programı oy çoğunluğu ile kabul etti. Yapılan genel kurul toplantısında 25 çekimser oyla 22’ye karşı 529 oyla kabul edildi.

Politika dosyası, Avrupa Birliği’nin 2030 için dijitalleşme hedeflerine ulaşma adımlarını belirliyor. Hedefler arasında ortak veri altyapısı oluşturmak, 5G internet koridorlarını kullanıma sunma ve Blockchain ile web3 çözümlerine yatırım yapma gibi önemli adımlar yer alıyor.

Konu hakkında konuşan AB Komisyonu sözcüsü, “Bu program, teknolojiyi çevre dostu bir şekilde kullanan sınır ötesi kamu hizmetlerini desteklemeyi amaçlıyor” dedi.

Son olarak Avrupa Birliğinin bu planları arasında sınırlar ötesi ödemeler için Blockchain’in kullanımının da yer aldığını belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
306.894,31 TL 0,01%
ethereumETH/TRY
22.517,19 TL 1,63%
tetherUSDT/TRY
18,61 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.832,32 TL 4,22%
usd-coinUSDC/TRY
18,58 TL 0,10%
binance-usdBUSD/TRY
18,59 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
7,50 TL 0,13%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 1,36%
cardanoADA/TRY
5,88 TL 0,10%
matic-networkMATIC/TRY
15,84 TL 0,66%
Bağlantıyı kopyala