Arnavutluk, 2023’e Kadar Kriptodan Elde Edilen Geliri Vergilendirecek

arnavutluk 2023e kadar kriptodan elde edilen geliri vergilendirecek

Birçok ülke kripto paraları vergilendirmeyle ilgili yeni adımlar atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz nisan ayında Portekiz Maliye bakanı Fernando Medina, kripto paraların yakın gelecekte vergiye tabi olacağını duyurmuştu. Bu kez Arnavutluk‘tan böyle bir adım geldi. Ülke, 2023 yılına kadar kripto paralardan elde edilen geliri vergilendireceğini açıkladı.

Arnavutluk da Kripto Paraları Vergilendirmeyi Planlıyor

Arnavutluk, yıl sonuna kadar kripto piyasasıyla ilgili bir dizi yasa ve tüzük yayınlamayı planlıyor. Ayrıca ülke, 2023 yılına kadar kripto para biriminden elde edilen geliri vergilendirmeye başlayacak.

arnavutluk 2023e kadar kriptodan elde edilen geliri vergilendirecek

Kamuoyuna danışma aşamasında olan yasa tasarısında, kripto para ve sanal varlık gelirinin vergilendirilmesi de bekleniyor. Ayrıca hazırlanan yasa tasarısında kripto paraların ve kripto madenciliğinin bir tanımı da yer alıyor.

Arnavutluk’ta, iş amaçlı kriptodan elde edilen gelirin, işletme oranlarına göre vergilendirileceği aktarılırken, yatırım amaçlı elde edilen gelirin yüzde 15 oranında vergilendirileceği belirtiliyor.

Arnavutluk parlamento meclisi, kripto para birimi riskiyle başa çıkmak için ek önlemlerin gerekli olduğunu söyledi.

Kripto paraları vergilendiren ülkelerin başında gelen Hindistan‘da, geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın Mal ve Hizmet Vergisi (GST) Konseyi, tüm kripto para işlemlerine yüzde 28 vergi uygulama teklifini değerlendirdiğini duyurmuştu.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
325.777,94 TL 2,33%
ethereumETH/TRY
17.889,72 TL 4,28%
tetherUSDT/TRY
16,73 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
16,71 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
3.723,07 TL 7,69%
binance-usdBUSD/TRY
16,71 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
7,63 TL 3,22%
xrpXRP/TRY
5,28 TL 1,97%
solanaSOL/TRY
552,14 TL 5,10%
dogecoinDOGE/TRY
1,10 TL 4,20%
Bağlantıyı kopyala