bitcoinBTC/TRY
1.122.030,36 TL 1,75%
ethereumETH/TRY
60.605,08 TL 0,18%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.623,07 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
17,76 TL 0,52%
solanaSOL/TRY
1.776,33 TL 1,55%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
60.521,52 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
11,17 TL 2,08%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 0,06%

Paylaş

Arjantin’de hiperenflasyona karşı CBDC sözü

arjantin

Arjantin‘de başkan adayı Sergio Massa, enflasyon krizine yönelik CBDC çözümünü duyurdu Massa, uzun süredir devam eden enflasyon krizine karşı merkez bankası dijital para birimi başlatma sözü verdi. Massa, dolara geçiş fikirlerine ise karşı çıktı.

arjantin ekonomi bakanligi kripto yasa tasarisi sunduasd

Massa, ülkenin ikinci sıradaki adayı konumunda bulunuyor. Başkanlık tartışmasında konuşan Massa, “Arjantin’de enflasyonun büyük bir sorun olduğu konusunda netim. Arjantin’de dijital para birimini başlatacağız. Bunu tüm Arjantin için küresel olarak yapacağız. Yurtdışında parası olanların getirip yeni vergiler olmadan serbestçe kullanmalarına olanak tanıyan bir aklama yasası çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Halen Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Massa, Arjantin’in ABD dolarına geçmesi gerektiği fikrine karşı çıktı. Massa, “Doların cazibesini yaratan şey dolarizasyondur. Vatansever olun, para birimimizi savunun, onun kullanımını teşvik etmeyin” dedi.

Arjantin’de genel seçimler 22 Ekim’de yapılacak. Üç büyük seçim anketinden ikisine göre Massa, Javier Milei’nin gerisinde. Bitcoin yanlısı tutumuyla tanınan Milei, merkez bankası karşıtı söylemleriyle öne çıkmıştı. Milei, daha önce ABD dolarını Arjantin’in para birimi olarak kabul etmek istediğinin sinyallerini vermişti. Ekonomist ve aşırı sağcı Milei, uzun zamandır merkez bankacılığına şüpheyle yaklaşıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala