Arjantin’de Halk, Ezici Enflasyon ve Elektrik Yardımları Nedeniyle Bitcoin Madenciliğine Yöneliyor

Abone Ol:google-news
0
01/06/2021

Arjantin vatandaşları, ekonomik belirsizlik ve hükümetin cömert elektrik sübvansiyonları nedeniyle, Bitcoin madenciliğine yöneliyor. Bunlar arasında bağımsız madencilerin yanında Bitfarms gibi büyük şirketler de bulunuyor. 

Bir Bloomberg haberine göre, Arjantin’de Bitcoin madenciliği oldukça popüler bir hale geldi. Deneyimli bir madenci konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bitcoin’deki düzeltmeden sonra bile, evlerinden madencilik yapan herhangi birinin elektrik maliyeti hala üretilen toplam gelirin bir kısmına karşılık geliyor.”

Ülkede Bitcoin madenciliğinin popülerleşmesi, vatandaşların hükümetten önemli oranda elektrik yardımı almaları ile mümkün oldu. Madenciler, elektrik faturasının madencilik ile elde edilen gelirin yalnız %3 gibi bir kısmını oluşturduğunu bildiriyor. 

Arjantinliler, yaygın enflasyon karşısında koruma sağlayacak varlıklar arıyor. Hükümet, vatandaşların elindeki pesoları ayda yalnızca 200 dolara kadar değiştirmelerine izin veriyor ki bu da Arjantin pesosunun değer kaybına katkıda bulunmaya devam ediyor:

“Madencilerin ürettiği kripto para tipik olarak paralel döviz kuru üzerinden satılıyor, ancak enerji sübvansiyonlu bir oranda ödeniyor. Şu anda gelirler çok yüksek.”

Vatandaşlara ek olarak büyük şirketler de ülkedeki bu madencilik patlamasından yararlanmayı amaçlıyor. Önde gelen madencilik şirketlerinden Bitfarms, Arjantin’de yerel bir elektrik santrali kurma planlarını açıkladı. Şirkete göre, ekonomik faaliyetin azalmasıyla gücün tam olarak kullanılamaması nedeniyle bu tam bir kazan-kazan durumu.

Kaynak: Decrypt

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.018 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 323.528,47 TL 0,51%
ethereum
Ethereum (ETH) 23.709,06 TL 2,46%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.523,36 TL 3,03%
tether
Tether (USDT) 8,59 TL 0,34%
cardano
Cardano (ADA) 15,13 TL 3,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 3,33 TL 3,17%
xrp
XRP (XRP) 8,48 TL 1,29%
polkadot
Polkadot (DOT) 222,42 TL 4,41%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,59 TL 0,50%
internet-computer
Internet Computer (ICP) 959,28 TL 2,02%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap