App Store Kısıtlamaları Gevşeyecek! NFT Pazarı Nasıl Etkilenir?

app store kisitlamalari gevseyecek nft pazari nasil etkilenir

Apple geliştiricileri, 2019 yılında, Apple’a App Store’daki kısıtlamaların kaldırılması için bir dava açmıştı. Geçen hafta Apple, küçük geliştiriciler üzerindeki App Store kısıtlamaları için gevşetme kararı aldığını açıkladı. Çıkan haberler, bu durumun NFT pazarı için de önemli bir gelişme olduğu yönünde.

Kripto para birimlerinin verimli ve kabul edilebilir bir ödeme yöntemi haline gelmesi için çalışmalar devam ediyor. Öte yandan, NFT’ler de yeni bir zeminde emin adımlarla ilerlemesini sürdürüyor.

Girişim kapitalisti Mathew Ball, birkaç ay önce yayınladığı blog yazısında, kripto para birimlerinin ‘gerçek dünyada’ yaygın bir ödeme şekli haline gelip gelmediğine bakılmaksızın, NFT’ler ve blok zinciri tabanlı stüdyolar aracılığıyla oyunlarda giderek daha fazla kullanıldığına dikkat çekmişti. Bell’e göre çoğu kripto oyununun ve NFT platformunun yalnızca tarayıcı tabanlı olmasının ve iOS uygulamalarında yer almamasının temel nedenini Apple’ın küçük geliştiricilere getirdiği kısıtlamalar bağlıyordu.

26 Ağustos’ta ise Apple, bu kısıtlamaları gevşetecek kararı aldı.

App Store Kısıtlamaları Gevşeyince Ne Olacak?

Apple, geçen yıl yapılan ve daha küçük geliştiriciler için komisyonları yüzde 15’e düşüren değişikliği üç yıl uzatma da dahil olmak üzere App Store‘da değişiklikler yapacağını söyledi. Geliştiriciler, Apple’a komisyon ödememek için uzun süredir uygulamalarının dışında başka ödeme biçimlerini kullanıyorlar.

Apple ayrıca geliştiricilerin, uygulamalarının içinden müşteri iznini beklerken toplanan verileri kullanarak, alternatif ödeme yöntemleri hakkında müşterilerle doğrudan görüşmelerine izin verecek. Bu da kripto tabanlı projelerin arkasındaki geliştiricilere, geniş bir teknoloji meraklısı kullanıcı hazinesine erişim sağlamış olacak.

app store kisitlamalari gevseyecek nft pazari nasil etkilenir 2

MyMetaverse CEO’su ve NFT güç merkezi Enjin’in pazarlama danışmanı Simon Kertonegoro yaptığı açıklamada bunu bir dönüm noktası olarak değerlendirdi. Kertonegoro açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Yakın gelecekte, NFT’ler tüm internet üzerinden web sitelerinde, oyunlarda, uygulamalarda ve merkezi olmayan pazarlarda satılacak. Kullanıcılar daha sonra bu NFT’leri iOS uygulamalarına bağlayabilmek ve uygulama içi yardımcı programlarının keyfini çıkarmak isteyeceklerdir”

Kertonegoro, Apple anlaşması ile teknoloji devinin NFT’leri tam olarak destekleyebilecek bir ekosistem haline gelmesini “büyük bir adım” olarak değerlendiriyor.

Blog yazarı ve yatırımcı Mateen Soudagar da durumu şu sözlerle değerlendirdi:

“Apple’ın, geliştiricilerin App Store dışındaki tüketicilerden doğrudan ödeme kabul etmesine izin vermesi, NFT endüstrisi için büyük bir kazanç. Hiç şüphe yok ki, dünyadaki çok sayıda cihaz kullanıcısı mobil tabanlı ve bu nedenle mevcut oyunların, pazar yerlerinin, koleksiyon projelerinin ve diğer web3/NFT tabanlı projeleri devasa yeni, dijital yerel kullanıcı tabanına genişletmek endüstri için inanılmaz”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 378.869,98 TL 0,85%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.620,02 TL 1,52%
cardano
Cardano (ADA) 20,58 TL 4,17%
tether
Tether (USDT) 8,47 TL 0,16%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.383,51 TL 1,61%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 0,94%
solana
Solana (SOL) 1.346,52 TL 9,57%
polkadot
Polkadot (DOT) 298,47 TL 12,95%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,03 TL 0,87%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,47 TL 0,27%
Copy link
Powered by Social Snap