bitcoinBTC/TRY
1.122.030,36 TL 1,75%
ethereumETH/TRY
60.605,08 TL 0,18%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.623,07 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
17,76 TL 0,52%
solanaSOL/TRY
1.776,33 TL 1,55%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
60.521,52 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
11,17 TL 2,08%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 0,06%

Paylaş

Antalya Diplomasi Forumu’nda Metaverse Konuşuldu

Antalya Diplomasi Forumunda Metaverse Konuşuldu

Küresel olarak kripto düzenlemeleri son dönemin en önemli konuları arasında yer alırken ülkemizde de regülasyon çalışmaları devam ediyor. Buna ek olarak bugün Antalya Diplomasi Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, metaverse ve geleceği hakkında konuştu.

Antalya Diplomasi Forumu’nda Metaverse Konusu Dikkat Çekti

Metaverse sektörü, oldukça geniş potansiyelleri olan ve birçok şirket tarafından odak noktası haline gelmiş bir Blockchain ürünü olarak büyümeye devam ediyor. Bu alanda birçok şirketin büyük yatırımlar yaparken, sanatçı ve ünlülerin de eserlerini bu alanda da sergilediğini görüyoruz.

Metaverse konusunda ise tam da bu konuya değinen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, metaverse hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünya çapında ortalama 7 saatimizi internette geçiriyoruz. Ek olarak Gartner’e göre ise dünya nüfusunun yüzde 25’i günde en az 1 saat metaverse’de olacak. Yani ciddi bir tüketim ortamından bahsetiyoruz. Ek olarak büyük şirketler de buna dahil olmaya çalışıyor.

Diğer taraftan bu sistemi düzenlemek, kontrol etmek istiyorsak ilk önce tanımlamamız gerekiyor. Ancak şu anda net bir şekilde metaverse’ü tanımlayamıyoruz. Meta evren dediğimiz şey şu anda sadece görsel bir referanstan ibaret. Birçok şirket iş yeri açmaya çalışıyor, şarkıcılar konser vermeye çalışıyor ancak metaverse’ün tam tanımı henüz belli değil. Bu teknolojiler şu anda erken dönemdeler. “

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala