Ankr Ağ Geçiti Ele Geçirildi, Polygon ve Fantom Etkilendi

Ankr Ağ Geçiti Ele Geçirildi Polygon ve Fantom Etkilendi

Blockchain sektörünün en önemli konularından birisi de şüphesiz güvenlik. Milyarlarca dolarlık yatırımların bulunduğu bu projelerde yaşanabilecek en ufak saldırı, yatırımcıların oldukça büyük zararlar görmesine neden olabilir. Son olarak Ankr, Fantom ve Polygon ağlarını kapsayacak şekilde RPC uç noktalarını etkileyen bir DNS saldırısına maruz kaldı.

Bilgisayar Korsanları Polygon ve Fantom için Ankr Ağ Geçitini Ele Geçirdi

Ankr projesinin temel amacı, Web3’e kolay erişim sağlamak ve Blockchain altyapılarında verimliliği artmak olarak tanımlanabilir. Stake, yönetişim, ödemeler ve merkeziyetsiz uygulama oluşturma için kullanılabilen Ethereum tabanlı bir token’ı olan ANKR tarafından desteklenmektedir. Ankr, staking ve geliştirme için 40’tan fazla Blockchain protokolünü desteklemektedir.

Son olarak yaşanan bu DNS saldırısı, Polygon’un Baş Bilgi Güvenliği Sorumlusu Mudit Gupta tarafından paylaşılan bir tweette, Polygon ve Fantom için uç noktalarda bir alan adı sistemi (DNS) çalıntısına maruz kaldığı açıklandı.

Bununla birlikte ele geçirme sonrası yapılan incelemelerde kullanıcıları cüzdan tohum cümleciklerini sağlamaları için kandırmaya yönelik bir girişim gibi olduğu belirtildi. Ek olarak iki ağın da kullanıcılarından, sorun giderilirken diğer düğüm sağlayıcılarını kullanmaları istendi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
380.891,14 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
29.446,96 TL 10,28%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.170,46 TL 2,23%
binance-usdBUSD/TRY
18,10 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
6,17 TL 6,20%
cardanoADA/TRY
8,27 TL 7,89%
solanaSOL/TRY
662,88 TL 3,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,34%
Bağlantıyı kopyala