bitcoinBTC/TRY
740.647,24 TL 0,44%
ethereumETH/TRY
45.865,69 TL 0,30%
tetherUSDT/TRY
27,44 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.901,49 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
14,16 TL 1,62%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.909,82 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
6,94 TL 1,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,18%
solanaSOL/TRY
583,62 TL 5,03%

Paylaş

Analistlerden BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusu açıklaması

analistlerden blackrockin spot bitcoin etf basvurusu aciklamasi

Kripto para birimi Bitcoin, Haziran ayı sonundan beri 29.500 ile 32.000 dolar arasında dalgalanırken, bir analist BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunun onaylanmasının oldukça zor olduğunu savunuyor. Alıcıların tükenmesi, SEC’in gözetim talepleri ve spot işlemlerin çoğunluğunun ABD dışı borsalarda gerçekleşmesi, bu konudaki belirsizliği artırıyor.

SEC Gözetim Talepleri BlackRock’ın Bitcoin ETF Hedeflerini Gölgeliyor

Bir analist, birden fazla kurumsal spot ETF başvurusunun ardından Bitcoin fiyatındaki potansiyel artışın beklenmesine rağmen, BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunun onaylanmasının “oldukça olası olmadığını” öne sürdü. Bu gelişmelerle birlikte Bitcoin fiyatı, Haziran ayının sonundan bu yana 29.500 ile 32.000 dolar arasında dalgalanıyor.

CoinGecko verilerine göre, dünyanın en değerli kripto para birimi olan Bitcoin, Cuma günü yüzde 1.2 değer kaybederek 29.876,12 dolar seviyesine geriledi.

CoinShares’deki Bitcoin araştırma lideri Chris Bendiksen, Bitcoin’in mevcut durgunluğunun sebeplerini açıklarken, bunlardan biri olarak alıcıların tükenmesini gösterdi. Bendiksen, “BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusundan sonraki ralli, alıcıların tükendiği bir dönemi tetikledi” ifadesini kullandı.

BlackRock’ın 15 Haziran tarihinde yaptığı başvuru, Bitcoin’in 30.000 doların üzerine çıktığı bir ralliyi başlattı. Ancak BTC, geçtiğimiz ay boyunca bu seviyede durgunlaştı. Bendiksen açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

BlackRock başvurularında bazı değişiklikler yaptı ve Coinbase, CBOE ile bir gözetim-paylaşım anlaşması için iş birliği yapmış olabilir, ancak spot ETF onayının alınması hala oldukça uzak görünüyor.

Analist, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) defalarca Bitcoin hacmi taşıyan “önemli” piyasalarla gözetim anlaşmaları yapma isteğini vurguladı. SEC’in özellikle ABD dışındaki borsalarda gerçekleşen Bitcoin spot işlemlerinin çoğunu gözetim altına alma konusunda zorluk çekeceğini belirtti.

Analist, BlackRock CEO’su Larry Fink’in Bitcoin hakkında kamuoyuna yaptığı olumlu yorumların Bitcoin’e ciddi bir ivme kazandırdığını da ifade etti. Bendiksen, “Larry Fink’in büyük finans haber kanallarında Bitcoin hakkında olumlu yorum yapması bile büyük bir avantaj” dedi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. Erken yaşta bilgisayar ve internetle tanışan Burak, Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerikler üreterek sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala