Almanya Bitcoin Node Sayısında ABD’yi Geçti

Almanya Node

Bitnodes’un sağladığı veri analizine göre Almanya ilk kez ABD’den daha fazla Bitcoin Node çalıştırıyor.

Bitnodes’un verilerine göre dünya çapında 10.000’den fazla aktif Bitcoin Node’u mevcut ve bunlardan 1833’ü Almanya’da.

Listede 1821 Node ile ABD ikinci sırada yer alırken onu 549 Node ile Fransa takip ediyor. Çin’de ise madencilik yasaklamaları sonrası sadece 152 Bitcoin Node’u var.

Bu sayılar oldukça önemli çünkü Almanya’nın nüfusu ABD’den dört kat daha az, ekonomisi beş kat daha küçük olmasına rağmen ABD’yi geçmeyi başardı.

Tabii bu Node’lar bodrumunda Bitcoin ile oynayan bir gençlerden Coinbase gibi küresel firmalara kadar değişebileceğinden, bu Node’ların nasıl ağa dahil olduğu tam olarak belli değil.

Yine de Almanya’nın yeterince takdir edilmeyen bir kodlama merkezi olduğu, kısmen de çok sayıda Amerikalı leet kodlayıcısının güçlü gizlilik yasaları nedeniyle ülkeyi üs olarak seçmesi nedeniyle bu artış mümkün gözüküyor. Öyle ki Almanya 7700 kayıtlı üyesiyle Avrupa’nın en büyük bilgisayar korsanları derneği olarak tanımlanan Chaos Computer Club’a (CCC) ev sahipliği yapıyor.

Tabii ki bunlara ek olarak, Bitcoin çekirdek geliştiricileri de dahil olmak üzere epeyce Blockchain kodlayıcıları da var. Bu ve benzeri sebepler Almanya’nın ABD’yi geçmesinde etken olmuş olabilir.

Bitcoin ABD

ABD’nin Madencilik Regülasyonları

Bununla birlikte, başka bir sebep ise, yasa yapıcı organlar tarafından son zamanlarda madencilik ve kripto varlık faaliyetleri üzerinde sağlanan baskı ve belirsizlik olabilir.

Avrupa’daki siyasi ortam ABD’ye kıyasla çok daha serbest ve liberal durumda. Ek olarak girişimci Almanlar devletten korkmadan yerlerini açıklamakta özgürler. Bu nedenle, şu anda gerekli koşullar açısından en rahat olan ülkenin, çoğu Bitcoin Node’unun çalıştırıldığı yer olması şaşırtıcı değil.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 406.187,74 TL 3,24%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.820,40 TL 4,84%
cardano
Cardano (ADA) 21,35 TL 6,79%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,05%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.631,72 TL 5,87%
xrp
XRP (XRP) 9,45 TL 4,87%
solana
Solana (SOL) 1.358,82 TL 2,57%
polkadot
Polkadot (DOT) 308,57 TL 0,61%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,08 TL 3,30%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 0,09%
Copy link
Powered by Social Snap