Alman Varlık Yönetim Şirketinden Bitcoin Yatırımı

shutterstock 1154152756

Frankfurt merkezli varlık yönetimi şirketi olan Union Investment, Bitcoin yatırımı yapacağını açıkladı.

Kıdemli emtia portföy yöneticisi Daniel Bathe, yaptığı bir açıklamada şimdilik yüzde 2 ile sınırlı olacak şekilde varlık fonlarına Bitcoin de (BTC) ekleyeceğini açıkladı.

“Özel yatırımcılar için fonumuza başlangıçta maksimum yüzde 1 ila 2 gibi küçük miktarlarda Bitcoin eklemeyi düşünüyoruz.”

Union Investment, Bitcoin yatırımını dördüncü çeyrekten itibaren artırmayı planlıyor, ancak şu an için belli bir tarih verilmedi.

Yönetimi altında 368,2 milyar euro (kabaca 437 milyar dolar) varlığa sahip olan şirket, ilk olarak 2021’in başlarında Bitcoin’e adım attı. Firma, karma yatırım fonlarından birine (PrivatFonds) lider para biriminin değerini izleyen delta-bir sertifikaları eklemişti. 

Kurumların Bitcoin Yatırımı Artıyor

Ünlü isimler ile birlikte artık birçok kurum ve kuruluş Bitcoin başta olmak üzere hazinelerine kripto paraları ekliyor. Bu kuruluşlardan en fazla varlığa sahip olan 105.085 adet Bitcoin‘i kasasında barındıran MicroStrategy iken onu yaklaşık 48.000 Bitcoin ile Tesla takip ediyor.

İlk başta kullanıcıların aldığı Bitcoin artık yatırımcıların ve şirketlerin de ötesine geçmiş durumda. Öyle ki ilk defa bir ülke resmi olarak Bitcoin aldı, El Salvador Başkanı Nayip Bukele, Twitter üzerinden kısa bir süre önce El Salvador’un 200 BTC aldığını onayladı.

Bu satın alma işlemi piyasaya da olumlu yansıdı. Bitcoin gün içerisinde 51.450 seviyesinde ilerlerken, Bukele’nin tweet’i ardından 52.121 dolara kadar çıktı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 383.594,02 TL 0,87%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.049,86 TL 4,34%
cardano
Cardano (ADA) 20,08 TL 6,07%
tether
Tether (USDT) 8,88 TL 0,40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.091,32 TL 0,65%
xrp
XRP (XRP) 8,37 TL 0,49%
solana
Solana (SOL) 1.207,90 TL 1,33%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,88 TL 0,27%
polkadot
Polkadot (DOT) 257,89 TL 3,80%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 1,88%
Copy link
Powered by Social Snap