bitcoinBTC/TRY
1.227.114,25 TL 3,04%
ethereumETH/TRY
65.005,47 TL 3,89%
tetherUSDT/TRY
28,98 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.789,41 TL 1,86%
xrpXRP/TRY
18,06 TL 4,54%
solanaSOL/TRY
2.008,28 TL 3,09%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
64.981,73 TL 3,82%
cardanoADA/TRY
16,09 TL 4,05%
dogecoinDOGE/TRY
2,86 TL 0,94%

Paylaş

Alameda’nın, FTX’e büyük miktarda FTT gönderdiği ortaya çıktı

sbf 1

Nansen analistleri, FTX ve Alameda arasında gerçekleşen olağandışı işlemleri gündemine aldı.

Analistlere göre, Alameda Resarch, FTX’e iflas sürecinden önce 4,1 milyar dolar değerinde FTT gönderdi.

Blockchain analiz firması, yaptığı araştırmada Sam Bankman-Fried’ın iki şirket arasında kurduğu yakın ilişkiyi bir kez daha gözler önüne serdi.

FTX’in yaşadığı çöküşte, Alameda ve şirketin elinde tuttuğu FTT token’larının büyük bir etkisi olduğu birçok habere konu olmuştu.

Şüpheli işlemler dikkat çekti

Nansen analistleri, bu haberlerin ortaya çıkmasından önce Alameda Research ve FTX arasında şüpheli işlemler olduğunu fark ettiklerini ifade etti. Alameda Research, 28 Eylül ile 1 Kasım tarihleri arasında Alameda, FTX borsasına 4,1 milyar dolar değerinde FTT gönderdiği tespit edildi.

Bununla birlikte, zincir içi veriler FTX borsasının toplam 350 milyonluk FTT arzının yaklaşık %80’ini elinde tutuğunu ortaya koydu.

Verilerde, Alameda Research ve FTX arasında milyarlarca dolarlık FTT işlem hacminin de tespit edildiği vurgulandı.

Nansen, iki şirketin FTT arzının yaklaşık %90’ını kontrol ettiğini ve bu şekilde iki şirketin birbirlerinin bilançolarını destekleyebildiklerini ileri sürdü.

Terra’nın çöküşü ve ardından 3AC’nin iflas etmesi de FTT’nin değerinde düşüşe yol açtı. Bu düşüşle birlikte Alameda Research’te bir likidite problemi meydana geldi ve bu da FTX’ten 4,1 milyar dolarlık FTT destekli bir kredi alınmasına neden oldu.

Nansen, zincir içi veriler göz önüne alındığında bunun gerçekleşmiş olabileceğini öne sürüyor. Haziran 2022’de de Alameda’nın 3AC çöküşü sırasında FTX cüzdanlarına 4 milyar dolar değerinde FTT gönderdiği belirtildi.

Alameda ve FTX arasındaki bu belirsiz işlemlerin sebepleri tam olarak ortaya çıkmış değil. Sam Bankman-Fried’ın davası geçtiğimiz gün başlasa da henüz jüri seçme aşaması devam ediyor. Savunma ve iddia makamının ifadesinin önümüzdeki hafta alınacağı ifade ediliyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala