Aklanan Kripto Paraların Yüzde 75’i Tornado Cash İmzalı

Aklanan Kripto Paralarin Yuzde 75

Kripto paralar devasa bir potansiyele ve oldukça hızlı büyüyen bir sektör. Bu noktada iyisiyle kötüsüyle birçok aktörün yer aldığı trilyon dolarlık bir alan söz konusu olduğunda, yaşanan olayların boyutu da büyük oluyor. Yayımlanan yakın tarihli bir rapor, kısa bir süre önce ABD Hazine Bakanlığı‘nın kara listeye alınan Tornado Cash‘in etkisini gözler önüne serdi.

Aklanan Kripto Paraların Yüzde 75'i Tornado Cash İmzalı

Aklanan Kripto Varlıkların Büyük Bir Çoğunluğu Tornado Cash Üzerinden Geçti

En basit anlatımı ile bir kripto adres karıştırıcısı olan Tornado Cash, kendisine yollanan varlıkları, havuzlarında tuttuğu likidite ile birlikte akıllı sözleşmeleri kullanarak hash’ler. Bu noktada çoklu adres protokolü uygulayan Tornado Cash, yatırılan para ile bir karma kodu yaratır, bu kod (daha basit anlatımı ile yatırımcının yatırdığı taahhüt) fon sahibini tanımlar. Para çekimi ve kullanıcı anonimliği korumak adına bu karmanın işlem sırasında girilmesi gerekir.

Bu protokolün sağladığı anonimliği kullanan kötü aktörler, çaldıkları varlıkları aklamak ve izini kaybettirmek için uzun zamandır kullanıyor. Öyle ki SlowMist tarafından yayımlanan bir rapora göre şimdiye kadar çalınan varlıkların yüzde 74.7‘si Tornado Cash üzerinden geçti. Geri kalan yüzde 23.7 çaldığı bu varlıkları cüzdanlarında tutmaya devam ederken, sadece yüzde 1.5’i bu varlıkları borsalara aktardı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
350.514,07 TL 0,83%
ethereumETH/TRY
24.294,06 TL 0,85%
tetherUSDT/TRY
18,45 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
18,51 TL 0,32%
bnbBNB/TRY
4.994,71 TL 1,44%
xrpXRP/TRY
8,20 TL 6,14%
binance-usdBUSD/TRY
18,49 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
8,12 TL 1,41%
solanaSOL/TRY
603,28 TL 1,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,12 TL 0,43%
Bağlantıyı kopyala