NFT’ler ile Eğitime Destek

woman for afgan woman 1

NFT şirketi Bookblocks.io, Afganistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınların eğitime erişimini teşvik etmeye odaklanan bir kuruluş olan Women for Afghan Women (WAW) ile işbirliği yaptı.

Taliban’ın Afganistan’dan kadınların eğitime erişimini sınırlayan kararlar almasından kısa bir süre sonra proje yürürlüğe girdi.

woman for afgan woman

Eğitime Destek için NFT Kampanyası

Bookblocks.io, 5 Ekim’de bir NFT yayınlayacağını ve bu NFT’den elde edilen gelirin Afgan WAW’a havale edileceğini belirtti. Bu kar amacı gütmeyen kuruluş aynı zamanda kadınların iş aramalarını sağlayacak mesleki eğitim almalarına yardımcı olmayı da amaçlıyor.

Satılacak bu NFT, bir kadın yüzünün yarısının bir kelebek kanadıyla kaplandığı bir sanat eseri. Eserde ayrıca “kararlı bir kadın için hiçbir şey imkansız değildir.” diye bir alıntı da var.

Bookblocks.io ayrıca, bu NFT’nin satışından elde edilen gelirin yüzde 100’ünün kuruluşa bağışlanacağının altını çizdi. Şirket ayrıca Afganistan’da okula gidemeyen 2,2 milyon kız çocuğunu temsil etmek için sanat eserinin 2200 kopyasını basacak. Bu NFT’lerin minimum fiyatı ise 0.025 ETH olarak belirlenecek.

Afgan Kadınlardan Sorumlu ABD Ülke Direktörü Naheed Samadi Bahram konuyla alakalı olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Bu hafta Taliban sadece erkek öğretmenlerin ve öğrencilerin okullara dönmesi gerektiğini duyurdu ve Afganistan’daki milyonlarca kızın geleceğini belirsiz bıraktı.Bu kritik zamanda Afgan halkının yanında olduğunuz için BookBlocks’a teşekkür ederiz. Hepinizi bu ilham verici kampanyayı ve Afgan kardeşlerimizi desteklemeye davet ediyoruz.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 595.206,70 TL 3,72%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.460,92 TL 1,86%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.502,13 TL 0,41%
tether
Tether (USDT) 9,28 TL 0,08%
cardano
Cardano (ADA) 19,50 TL 1,49%
xrp
XRP (XRP) 10,12 TL 0,08%
solana
Solana (SOL) 1.438,33 TL 0,99%
polkadot
Polkadot (DOT) 381,22 TL 0,08%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,28 TL 0,79%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,29 TL 0,01%
Copy link
Powered by Social Snap