Anasayfa Haberler Aetna ile IBM Sağlık Sektörü İçin Ortaklık Kurdu

Aetna ile IBM Sağlık Sektörü İçin Ortaklık Kurdu

IBM ve Aetna saplık sektöründe önemli bir işbirliğine gitti. Her iki şirkette sigorta sürecini hızlandırmak ve maliyetleri düşürmek için birlikte çalışacak...

0

ABD merkezli sağlık sigorta şirketi olan Aetna, blok zinciri ağı oluşturmak için IBM ile ortaklık kurdu. Dünya çapında 40 milyona yakın müşterisi bulunan Aetna, sigorta sürecini hızlandırmak ve maliyetleri düşürmek için 1 yıl önce çalıştıklarını açıklamıştı.

Sağlıkta Devrim

IBM ile ortak yapılacak olan proje sonrası, sigorta talep işlemlerinin ve ödemelerin kolaylaşması planlanıyor. Şirket aynı zamanda bu yenilikleri yaparakta müşteri memnuniyetini arttırmayı hedefliyor. Sigorta devi kısa zaman önce eczane ve sağlık şirketi CVS Health Corp. ile de birleşmişti. Bu ortaklığa ise finansal hizmet alanında faaliyet gösteren PNC Bank ile birlikte 15 milyondan fazla üyeye sahip Health Care Service sigorta şirketinin de katıldığı belirtiliyor. PNC Bank’ın yöneticisi Chris Ward, blok zincir çözümü uygulamasının oldukça yavaş işleyen süreci hızlandırabileceği ve maliyetleri düşürebileceğini belirtti.

Aetna şirketi ise veri bütünlüğünü sağlamak ve daha güvenli bir ağ kurmak için uzun süredir planlar yapan büyük bir sigorta şirketi. Bu girişimin aynı zamanda Amerikan sağlık hizmetlerinde de devrim niteliğinde olması planlanıyor. Blok zinciri teknolojisi, hali hazırda birçok sağlık şirketi tarafından kullanılıyor. Çok ortaklı uluslararası hastanelere sahip şirketler farklı ülkelerde hizmet veren hastanelerinden gelen verileri aynı ağ üzerinde görebiliyor.