ABD’nin Küresel Bitcoin Madencilik Payı Yüzde 35’e Ulaştı

abdnin kuresel bitcoin madencilik payi yuzde 35e ulasti

Kripto dünyasının en önemli kısımlarından birisi olan kripto para madenciliği, son dönemde oldukça hareketli günlerden geçiyor. Özellikle Çin’in başta kripto para ve sonrasına madencilik sektörüne yaptığı baskılar sonrası madenciler yönünü ABD’ye çevirmiş durumda. Öyle ki ABD, şu anda küresel Bitcoin madenciliğinin yüzde 35‘ini üstleniyor.

Çin’deki yasaklamalar önce Bitcoin madencilik endüstrisi tüketilen işlem enerjisinin şaşırtıcı bir şekilde yüzde 75.5‘ini oluşturuyordu. Ancak yasaklamalar sonrası bu oran Cambridge Centre for Alternative Finance verilerine göre yüzde 0’a indi.

abdnin kuresel bitcoin madencilik payi yuzde 35e ulasti2

ABD’den Son En Hızlı Artan Madencilik Payı Kazakistan’da

Özellikle düşük enerji ücretleri ve düzenlemelerin olmaması sebebiyle Kazakistan, Bitcoin madencilerinin odağı haline gelmişti. Birçok madencilik şirketi ülkeye yatırımlarını artırırken, sadece ASIC üreticisi Canaan, Kazakistanda 2.000 madencilik çiftliği kurdu.

Diğer taraftan Kazakistan ise artan madencilik faaliyetleri sonrası yaşanan elektrik kesintileri ile başa çıkmaya çalışıyor. Ülkenin düzenleyicileri bu alanda bir tedbir almaya zorlanırken, madenciler ise kendisine yeni bir yuva arıyor.

Madencilerin yeni odakları arasında ise başta ABD olmak üzere Rusya ve Kanada gibi soğuk ülkeler yer alıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 489.771,47 TL 0,24%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.360,90 TL 0,71%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,37%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.071,74 TL 1,94%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,25%
cardano
Cardano (ADA) 13,77 TL 4,59%
solana
Solana (SOL) 1.243,17 TL 0,25%
xrp
XRP (XRP) 8,11 TL 0,81%
terra-luna
Terra (LUNA) 831,90 TL 7,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,34 TL 2,46%
Bağlantıyı kopyala