ABD’li Yetkili, Colonial Pipeline Saldırısında Fidye Olarak Ödenen Bitcoin’lerin Geri Alındığını Açıkladı

abdli yetkili colonial pipeline saldirisinda fidye olarak odenen bitcoinlerin geri alindigini acikladi

ABD Adalet Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir Amerikan boru hattı operatörüne yönelik bir fidye yazılımı saldırısından sonra ödenen Bitcoin fonlarının “çoğunluğunu” geri aldıklarını açıkladı.

Mayıs ayı başlarında Colonial Pipeline, fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı ve bu, bölgedeki ABD eyaletlerinde geçici bir kapatmaya ve ülkenin doğu kıyısında gaz kıtlığına neden oldu. Daha sonra Colonial’ın 75 BTC veya o zamanki mevcut fiyatlarla yaklaşık 5 milyon dolar ödediği doğrulandı. Bu fonların bir kısmı daha sonra kripto para borsalarına ve karanlık web piyasası Hydra’ya nakit çıkışları için gönderildi.

Pazartesi günü, ABD başsavcı yardımcısı Lisa Monaco, yaklaşık 2.26 milyon dolar değerindeki 63.7 BTC tutarındaki fonların bir kısmını kurtarmak için bir operasyon yürütüldüğünü söyledi. Operasyon, Nisan ayında kurulan dijital gasp ve fidye yazılımlarına adanmış bir görev gücü tarafından gerçekleştirildi. Konu hakkında yapılan basın açıklamasında Monaco şu ifadeleri kullanıdı:

“Colonial Pipeline’ın kolluk kuvvetlerine hızlı bir şekilde bildirimde bulunmasının ardından ve bugün erken saatlerde Birleşik Devletler Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi tarafından çıkarılan bir el koyma emri uyarınca, Adalet Bakanlığı Colonial’ın Dark Side Network’e ödediği fidyenin çoğunu buldu ve geri aldı.”

Bir mahkeme beyanına göre FBI, Colonial Pipeline belirli bir adrese yaklaşık 63.7 BTC gönderdiğinde Bitcoin blokzincirindeki işlemleri izledi. FBI, bu adresin özel anahtarını elde etti ancak bunun nasıl yapıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Biden ve Beyaz Saray’dakiler de dahil olmak üzere ABD’li yetkililer, son günlerde fidye yazılımı ve kripto para birimi hakkında seslerini yükseltmeye başladı. Bu ayın başlarında bir Beyaz Saray basın yetkilisi, fidye yazılımlarına daha geniş bir odaklanmanın parçası olarak “kripto para birimi analizini genişletmeyi” önerdi.

Pazartesi günü, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, konunun yaklaşan bir G7 toplantısında tartışılacağını söyledi.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 368.568,06 TL 1,87%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.572,06 TL 3,79%
tether
Tether (USDT) 8,68 TL 0,09%
cardano
Cardano (ADA) 18,50 TL 0,44%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.145,94 TL 2,54%
xrp
XRP (XRP) 8,17 TL 0,48%
solana
Solana (SOL) 1.149,65 TL 6,54%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,68 TL 0,33%
polkadot
Polkadot (DOT) 249,42 TL 3,20%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 0,08%
Copy link
Powered by Social Snap