bitcoinBTC/TRY
1.268.851,79 TL 2,76%
ethereumETH/TRY
65.509,77 TL 1,42%
tetherUSDT/TRY
28,88 TL 0,33%
bnbBNB/TRY
6.650,66 TL 0,87%
xrpXRP/TRY
18,11 TL 1,55%
solanaSOL/TRY
1.820,78 TL 3,53%
usd-coinUSDC/TRY
28,90 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
65.593,35 TL 1,40%
cardanoADA/TRY
12,86 TL 9,42%
dogecoinDOGE/TRY
2,92 TL 10,73%

Paylaş

ABD’den Hamas bağlantılı borsaya yaptırım

abd hazine bakanligindan yeni kripto para duzenlemesi

ABD Hazinesi, Hamas ile bağlantılı olduğu iddia edilen Gazze merkezli kripto borsasına yaptırım uyguladı. ABD ilgili borsayı ve yöneticilerini yaptırım listesine aldı. Kararda Hamas‘ın gelir kaynaklarının hedef alındığına yer verildi.

ABDde tarim disi istihdam beklentiyi asti2

ABD’den Gazze merkezli borsaya yaptırım kararı

ABD Hazinesi Hamas, IŞİD ve El Kaide’ye bağlı bir örgütün para transferi için Buy Cash Money and Money Transfer Company’yi kullandığını duyurdu. Bu çerçevede ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) söz konusu kripto operatörüne yaptırım uyguladığını duyurdu.

OFAC’tan yapılan açıklamada, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından yetkililere ve finansal aracılara yönelik yaptırım uygulandığı belirtildi. Yaptırım listesine eklenen kuruluşlar arasında Bitcoin cüzdan adresi olan Gazze merkezli sanal döviz borsası ve operatörü de yer aldı.

Açıklamada, Hamas’ın gelir kaynaklarının hedef alındığı belirtildi. Buy Cash Money and Money Transfer Company isimli borsa, Gazze’de yaşayan Khan Yunis tarafından işletiliyor. ABD hem şirketin hem de Yunis’in Hamas’la ilişkili olduğunu iddia ediyor. Yaptırım listesinde şirket sahibi Ahmed M.M. Alaqad’ın da adı geçiyor.

Blokzincir analitik şirketi Elliptic, 2015’ten bu yana 25 milyon dolardan fazla BTC ve USDT’nin şirket üzerinden hareket ettiğini bildirdi. Söz konusu borsanın Hamas dışında IŞİD ve El Kaide tarafından kullanıldığı da belirtildi.

ABD Hazinesi terörizme ya da diğer yasadışı faaliyetlere karıştığı iddia edilen kuruluşlara yönelik mali desteği zayıflatmak için yaptırımları sıklıkla bir araç olarak kullanıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala