ABD’den DeFi Hizmetlerine ‘Yasa Dışı’ Yorumu

ABDden DeFi Hizmetlerine Yasa Disi Yorumu1

ABD Hazine Bakanlığı, merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmetlerinin yasa dışı transferler için kullanıldığını açıkladı. Yapılan açıklamada DeFi hizmetleri aracılığıyla siber suçlular, fidye yazılımı saldırganları, hırsızlar ve dolandırıcıların yasa dışı gelirlerini transfer ettiği ve kara para akladığı bildirildi.

ABDden DeFi Hizmetlerine Yasa Disi Yorumu2

ABD’den DeFi Değerlendirmesi

ABD Hazine Bakanlığı, yasa dışı aktörlerin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele düzenlemeleri ve uygulamalarının yanı sıra hizmetlerin temelini oluşturan teknolojideki güvenlik açıklarından yararlandığını belirtti. Bakanlığın değerlendirmesine göre, kara para aklama ve terörizmin finansmanını önlemeye yükümlülüklerine uymayan DeFi hizmetlerinin en önemli yasa dışı finans riskini oluşturduğu vurgulandı.

Hazine’nin Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, özel sektörün yasa dışı aktörlerin DeFi hizmetlerini kullanmasını önlemek için değerlendirmenin bulgularını kullanması gerektiğini söyledi. Nelson, yasa dışı aktörlerin fonları aklama sürecinde Defi hizmetlerini kullandığını tespit ettiklerini aktardı. Değerlendirmede, ABD’nin AML/CFT denetiminin güçlendirilmesi, DeFi yükümlülükleri konusunda özel sektöre yönelik ek rehberliğin değerlendirilmesi ve hizmetlerle ilgili yasal boşlukların ele alınması tavsiye edildi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
547.671,80 TL 1,94%
ethereumETH/TRY
37.664,70 TL 1,41%
tetherUSDT/TRY
20,13 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.180,67 TL 1,54%
usd-coinUSDC/TRY
20,12 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
10,43 TL 3,44%
cardanoADA/TRY
7,54 TL 1,40%
staked-etherSTETH/TRY
37.699,36 TL 1,34%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 1,56%
solanaSOL/TRY
419,27 TL 0,43%
Bağlantıyı kopyala