ABD’deki Pek Çok Banka Silicon Valley Bank İle Benzer Risklere Sahip

abddeki pek cok banka silicon valley bank ile benzer risklere sahip

Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicileri tarafından kapatılan Silicon Valley Bank, ABD’nin son yıllardaki en büyük bankacılık başarısızlığı oldu. Yaşanan bu durum sonrasında ABD’li düzenleyici kurumlar bu durumun bir kez daha tekrarlanmaması için yeni önlem paketleri üzerinde çalışırken, yapılan bir araştırmaya göre Silicon Valley Bank, bu alandaki tek riskli banka olmayabilir.

186 Bankada Benzer Riskler Tespit Edildi

WSJ’nin haberine göre Silicon Valley Bank’ın sahip olduğu riskler ABD merkezli 186 bankada daha tespit edildi. Habere göre Silicon Valley Bank, artan faiz oranlarının varlıklarının değerini düşürmesi ve endişeli müşterilerin sigortasız varlıklarını çekmeye çalışmasıyla birlikte Silicon Valley Bank iflas etti. Yapılan son çalışmaya göre ekonomistler, benzer riskleri taşıyabilecek 186 bankanın olduğunu tespit etti.

abddeki pek cok banka silicon valley bank ile benzer risklere sahip 2

Ekonomistlerin, Sosyal Bilimler Araştırma Ağı’nda yayımladıkları bir makaleye göre, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (Fed) hızlı faiz artışı kararları alması esnasında bireysel ABD bankalarının varlık kayıtlarında ne kadar piyasa değeri kaybı yaşadıklarının tahmini yapıldı. Ekonomistler bununla birlikte sigortasız mevduat sahiplerinden ya da 250.000 dolardan fazla olan hesaplardan gelen banka fonlarının oranını da araştırdı.

Yapılan bu araştırmaya göre, sigortasız mevduat sahiplerinin yarısının fonlarını hızlı bir şekilde çekmesi durumunda, sigortalı mevduat sahiplerinin bile değer düşüklüğü ile karşı karşıya kalabileceği 186 ABD bankası olduğu tahmin edildi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
524.812,41 TL 2,83%
ethereumETH/TRY
33.488,22 TL 3,72%
tetherUSDT/TRY
19,20 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.151,31 TL 2,20%
usd-coinUSDC/TRY
19,16 TL 0,13%
xrpXRP/TRY
8,13 TL 4,28%
cardanoADA/TRY
6,90 TL 2,65%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 2,15%
staked-etherSTETH/TRY
33.478,12 TL 3,09%
matic-networkMATIC/TRY
20,91 TL 3,04%
Bağlantıyı kopyala