ABD Ticaret Bakanlığı, Kripto Çerçevesi için 17 Soru

abd ticaret bakanligi kripto cercevesi icin 17 soru

Amerika Birleşik Devletleri, şu sıralar kripto paralarla ne yapacağını netleştirmeye çalışıyor. Bu süreç de ABD Ticaret Bakanlığı da hem kripto paraların hem de stablecoin’lerin ABD’nin ekonomik rekabette gücünü artıracak bir çerçeve oluşturmak için sunum talep ettiğini açıkladı. Bakanlık, sunumlar için 17 soruya yanıt arıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Kripto için 17 Sorusu Var

ABD Ticaret Bakanlığı, kripto para birimleriyle ilgili bir çerçeve oluşturulması için 17 soruluk bir seri yayınladı. Bakanlık, bu doğrultuda kripto işletmeleri için düzenleyici bir çerçeve oluşturulmasını istiyor.

abd ticaret bakanligi kripto cercevesi icin 17 soru 2

Yayınlanan sorular hem düzenlemelerin rekabet gücünü nasıl artırabileceğine odaklanacak hem de kripto şirketlerinin karşılaştıkları engellere bakış atıyor. Ek olarak, Bitcoin ve Ethereum madenciliği de yine sorular arasında yer alıyor.

Hatırlayacağınız gibi Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Ocak 2022 itibariyle ABD, dünya hash oranının yüzde 37,84’ünü üretiyor. Bu da ABD’yi Bitcoin madenciliğinin en büyük ülkesi yapıyor. Tabii durum böyle olunca ülkede kripto para madenciliğinin geleceğine inanan birçok işletme var.

Bakanlığın soruları arasında, banka hesabı olmayan Amerikalıların ihtiyaç duyabileceği fakat geleneksel yollarla elde edemeyecekleri finansal araçlara erişmelerinde kripto varlıkların nasıl bir rol oynayacağı da soruluyor.

Sorulardan bazıları ise şöyle sıralanıyor:

ABD merkezli dijital varlık işletmelerinin (ör. yöneticiler, operatörler, doğrulayıcılar ve dijital varlıkların işlevindeki diğer önemli paydaş rollerinin yanı sıra bunları ticaret ve depolamak için kullanılan borsalar, brokerler ve emanetçiler) özellikleri nelerdir? Küresel bir pazarda rekabet güçlerini destekliyor mu? Bu özellikler gelecekteki rekabet gücünü destekleyecek mi?

ABD dijital varlık işletmeleri küresel olarak rekabet ederken ne gibi engellerle karşılaşıyor? Bu engeller son beş yılda nasıl değişti ve bunların ortadan kalkması bekleniyor mu? Gelecekte karşılaşacakları açıkça öngörülebilir yeni engeller var mı? ABD hükümeti herhangi bir engeli kaldırmak, en aza indirmek veya önlemek için hangi adımları atabilir?

Mevcut ABD düzenleyici ortamı, ABD dijital varlık işletmelerinin küresel rekabet gücünü nasıl etkiler? ABD dijital varlık işletmelerinin daha büyük küresel rekabet gücünü destekleyebilecek gelecekteki düzenleyici değişiklikler var mı? ABD’nin dijital varlıklara yönelik düzenleyici ortamı, finans veya diğer karşılaştırılabilir sektörlerle karşılaştırıldığında nasıldır?

Dijital varlıklar sektöründe ABD teknolojik liderliğinin önündeki başlıca zorluklar nelerdir?

Dijital varlık sektörünün küresel doğasının, ABD dijital varlık işletmelerinin yetenekleri çekme ve elde tutma ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital varlık teknolojilerinin geliştirilmesi ve işletilmesinde liderliği sürdürme yeteneği üzerinde, varsa, ne etkisi var?

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
320.671,55 TL 0,70%
ethereumETH/TRY
17.485,89 TL 0,43%
tetherUSDT/TRY
16,69 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
16,69 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
3.606,66 TL 1,36%
binance-usdBUSD/TRY
16,72 TL 0,15%
xrpXRP/TRY
5,23 TL 1,00%
cardanoADA/TRY
7,45 TL 1,07%
solanaSOL/TRY
542,89 TL 0,04%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 2,38%
Bağlantıyı kopyala