Anasayfa Ekonomi ABD Piyasaları ve Bitcoin Arasındaki İlişki

ABD Piyasaları ve Bitcoin Arasındaki İlişki

Wall Street Journal'in ABD piyasaları ile Bitcoin arasında bir korelasyon olabileceği iddiası sonrası uzmanlar görüşlerini paylaştı...

0
ABD Piyasaları ve Bitcoin

Ekim ayında başlayan ABD hisse senetlerindeki sert ve yüksek satışlar, piyasaların on yılda karşılaştığı en kötü yıl olarak 2018’in tarihe geçmesine neden oldu. 28 Aralık itibariyle, S&P 500 endeksi yıllık bazda yüzde 7 oranında değer kaybederken son günlerdeki kaybı yüzde 15’i buldu. Dow Jones ve Nasdaq da dahil olmak üzere diğer endeksler de en kötü mali çeyreğini kaydetti.

ABD PİYASALARI İLE BİTCOİN ARASINDAKİ İLİŞKİ

Wall Street Journal, kısa vadede ABD piyasalarının bazılarının Bitcoin ile pozitif bir korelasyon oluşturduğunu bildirdi. Merkezi olmayan kripto para birimi, yatırımcıların sermayelerini ülkeye kaydırdığını belirten ve diğer varlıklarla uyumlu kripto para birimleri dışında son zamanlarda ana piyasadaki muadilleri ile ters bir ilişki geliştirdi. Bununla birlikte fon yöneticisi Anthony Pompliano, iki piyasa arasındaki korelasyonun hem stokları hem de kriptoları içeren portföylerin yönlendirmesiyle sadece psikolojik olduğunu öne sürüyor.

Pompliano, CNBC’ye verdiği demeçte dijital varlıklar ile S&P 500 arasındaki korelasyona son 180 gün içerisinde bakılması durumunda korelasyonun sıfır olduğunu görebilirsiniz dedi. Dijital varlıkların dolar endeksine kıyasla sıfıra yakın ilişkilerinin olduğunu dile getiren Pompliano, ilişkisiz olduklarının kanıtlandığının ve bunun devam etmesini beklediğinin aktardı.

Bitcoin, Aralık 2017’de üst düzey hedeflerine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 80 değer kaybetti. Dijital para birimi, 6.000 dolar civarında güçlü bir destek alanı oluşturdu ve Wall Street’ten kurumsal yatırımcıların indirimli fiyatla alana girdiği teorileri güç kazandı. Şubat ayından bu yana 6.000 dolarlık destek, olası bir düşüş için yaklaşık yedi kez test edildi ve her denemede işler tersine gitti. Bu arada, Şubat ve Eylül ayları arasında S&P 500 endeksi 2581’den 2930,75’e yükselen istikrarlı bir yükseliş gördü.

En zengin ailelerin ve grupların sadece yüzde 10’unun toplam ABD hisse senedinin yüzde 84’üne sahip olduğunu anlamak son derece önem arz ediyor. New York Üniversitesi’nde ekonomist olan Edward Wolff’a göre, Amerikalılar’ın yaklaşık yüzde 51’i piyasada spekülasyon yapmıyor. Bu yüzden 2018’in ilk üç çeyreğinde yeterince kazanmışlarsa, daha az miktardaki sermayesini, perakende veya tezgah pazarları üzerinden Bitcoin gibi kripto para birimlerine kaydırmaları ihtimal dahilinde.

ABD hisse senetleri kendisinin dezavantajlı bir düzeltme yaptığı dönemde, Bitcoin piyasasının perakende satış baskısı altında 6.000 dolara yakın bir seviyenin altına düşmesi bir tesadüf olabilir. Kripto para birimi sektörü bir bütün olarak Bitcoin Cash çatallanması üzerine tartışmalarla meşgul oldu. Tüm bu tartışmaların kripto para piyasasını aşağı yönlü yönlendirdiği üzerinde duruluyor.