bitcoinBTC/TRY
756.304,12 TL 3,05%
ethereumETH/TRY
45.628,75 TL 3,69%
tetherUSDT/TRY
27,47 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.896,89 TL 1,86%
xrpXRP/TRY
14,04 TL 2,28%
usd-coinUSDC/TRY
27,47 TL 0,15%
staked-etherSTETH/TRY
45.593,86 TL 4,28%
solanaSOL/TRY
671,57 TL 2,17%
cardanoADA/TRY
7,24 TL 1,64%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 2,40%

Paylaş

ABD Kongresi, BlackRock ve MSCI’yi Çin yatırımları konusunda soruşturuyor

abd kongresi blackrock ve msciyi cin yatirimlari konusunda sorusturuyor

ABD Kongre Komitesi, dünya çapında büyük varlık yöneticisi BlackRock ve borsa endeksi sağlayıcısı MSCI’yi, Amerikan yatırımlarını, ABD hükümeti tarafından suçlanan Çinli firmalara yönlendirdikleri iddiasıyla soruşturma altına alıyor. Bu, Amerikan varlıklarının, Çin ordusunu güçlendiren ve insan hakları ihlallerine karıştığı iddia edilen şirketlere akmasını kolaylaştırdığı öne sürülüyor.

Kongre, BlackRock ve MSCI’yi İnceleyecek

ABD Kongre Komitesi, Amerikan yatırımlarını Çinli şirketlere yönlendirmekle suçladığı varlık yönetim devi BlackRock ve borsa endeksi sağlayıcısı MSCI’yi sorguluyor. İddialara göre bu şirketler, ABD hükümetinin Çin ordusunun güçlendirilmesine ve insan hakları ihlallerine katkıda bulundukları gerekçesiyle suçladığı Çinli firmalara yatırım yapmayı kolaylaştırmış olabilir.

Bu iddialar, ABD Temsilciler Meclisi’nin Çin Komünist Partisi Seçilmiş Komitesi’nin Pazartesi günü BlackRock ve MSCI’ye yönlendirdiği soruşturma mektuplarına dayanıyor. Komitenin, kanun yapma yetkisi olmasa da bir mahkeme celbi yetkisi bulunuyor ve bu girişime iki partiden de destek verilmektedir.

Soruşturmanın hedefi, Amerika’nın Çin’e yönelik politikaları konusunda bilgi toplamaktır, bu da Amerikan sermaye akışlarını da içerir. Komite, şirketlerin sadece bazı yasal faaliyetleriyle, Amerikalıların, ABD kurumları tarafından güvenlik veya insan hakları endişeleri nedeniyle belirlenen 60’tan fazla Çinli firmaya para sağlamasına yol açabileceklerini belirtmiştir.

Komite başkanı Cumhuriyetçi Temsilci Mike Gallagher ve üst düzey Demokrat Temsilci Raja Krishnamoorthi tarafından imzalanan mektuplarda, Amerikan firmalarının bu tür Çinli kuruluşlara “yoğun Amerikan sermayesi akışını” yönlendirdikleri ve böylece “zaten ciddi olan ulusal güvenlik tehdidini daha da artırdıkları ve Amerikan değerlerine zarar verdikleri” ifade ediliyor. BlackRock’ın, bu tür Çinli firmalara 429 milyon doların üzerinde yatırım yaptığı belirtiliyor. BlackRock son olarak geçtiğimiz aylarda yaptığı Bitcoin ETF başvurusuyla gündeme gelmişti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. Erken yaşta bilgisayar ve internetle tanışan Burak, Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerikler üreterek sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala